در حال بارگذاری ...
با رای هیئت انتخاب آثار تعزیه

مجالس تعزیه پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی معرفی شدند

هیئت انتخاب آثار بخش تعزیه و آئین های نمایشی پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی پس از بررسی ۷۴ اثر متقاضی، ۸ مجلس تعزیه خوانی را برای حضور در این سوگواره انتخاب کردند.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در خوزستان، 74 اثر متقاضی حضور در بخش تعزیه و آیین های نمایشی پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی توسط هیئت انتخاب آثار که ترکیبی از هنرمندان تئاتر دینی و تعزیه کشور متشکل از اسماعیل مجللی از تهران، عبداله حلیات از منطقه آزاد اروند و سهراب کاکاوند از استان خوزستان است مورد بررسی قرار گرفتند و تعداد ۸ مجلس تعزیه خوانی را بدون اولویت برای حضور در این دوره از جشنواره معرفی نمودند.

اسامی آثار راه‌یافته به شرح زیر است:

1) مجلس «حضرت علی اکبر (ع)» کاری از محمدرضا دلایر از آبادان

2) مجلس «حضرت عباس(ع)» کاری از سیدمهدی موسوی از اصفهان

3) نمایش «یاس سه ساله» کاری از ساسان مددی از شوشتر

4) مجلس «حضرت عباس(ع)» کاری از محمد حیدری اصل از شوش دانیال

5) تعزیه عربی «کربلا» کاری از علی مقدم از شهرستان کارون

6) تعزیه «امام حسین(ع)» کاری از محمدرضا صفاران از شهرستان باغملک

7) تعزیه عربی «غم فراق» کاری از کریم عساکره از شهرستان خرمشهر

8) تعزیه عربی «وعد» کاری از علی محمود راد از شهرستان شادگان

اسماعیل مجللی نویسنده، بازیگر، کارگردان و پژوهشگر تعزیه کشور، مولف کتاب جامع شبیه خوانی و جمع آوری نسخه های ده ها مجالس تعزیه ،کسب  رتبه های برتر در رویداد های ملی و بین المللی هنرهای نمایشی، اجرای مجالس تعزیه از اغلب استان های کشور، عضو هیئت انتخاب و داوری جشنواره ها و سوگواره های متعدد تئاتر دینی و تعزیه کشور است.

سهراب کاکاوند شاعر، نویسنده و کارگردان خوزستانی است که کارگردانی آثار نمایشی متعددی را در کارنامه خود دارد. او از موسسین گروه تعزیه و تئاتر دینی برای اولین بار در اهواز بود و سال ها به صورت مستمر در نمایش های عاشورایی و دینی فعال بود نگارش چند مجلس شبیه خوانی و مدرس هنرهای نمایشی حوزه هنری و سایر مراکز هنری از در دهه هفتاد تا کنون بود و شاگردان زیادی را پرورش داد.

 عبدالله حلیات از هنرمندان شناخته شده  تئاتر فارسی و عربی خوزستان، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر خرمشهر است. او از پایه گذاران جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر  است وکارگردانی نمایش های متعدد صحنه ایی و تعزیه های عاشورایی و آئینی را در جشنواره های ملی و بین المللی مختلف به عهده داشته است همچنین عضویت در هیئت انتخاب و داوری جشنوارهای استانی منطقه ای و ملی  را در کارنامه خود دارد.

پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی به دبیری مصطفی بوعذار توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با مشارکت اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امورایثارگران و با همکاری استانداری خوزستان، ستاد فهمای خوزستان، انجمن هنرهای نمایشی و اداره کل هنرهای نمایشی  از ۱۰ لغایت ۱۵ شهریور هم زمان با اربعین حسینی در پایانه های مرزی چذابه و شلمچه برگزار می شود.
مطالب مرتبط

با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان

نمایش خیابانی «قاب عکس» در چذابه اجرا شد
با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان

نمایش خیابانی «قاب عکس» در چذابه اجرا شد

در نخستین روز از پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی، نمایش خیابانی «قاب عکس» به کارگردانی حسام شریعتمداری، در حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اجرا شد.

|

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خبرداد:

انتشار فراخوان پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خبرداد:

انتشار فراخوان پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

سید امین سپهریان، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از انتشار فراخوان سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی اهواز خبرداد که هم‌زمان با حرکت پیاده روی اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه، شلمچه و سطح شهر اهواز برگزار می‌شود.

|

در فالب پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

اجرای «خون نامه» اصفهانی‌ها در چذابه
در فالب پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

اجرای «خون نامه» اصفهانی‌ها در چذابه

نمایش خیابانی «خون‌نامه» به کارگردانی هادی عطایی، به مدت پنج روز با اجرا در موکب اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و همچنین سایر مواکب در پایانه مرزی چذابه، میزبان زوار اربعین حسینی بود.

|

نظرات کاربران