در حال بارگذاری ...
توسط مدیران فرهنگی خوزستان

پوستر «پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی» رونمایی شد

طی مراسمی باشکوه با حضور مدیران فرهنگی و شخصیت‌های دینی خوزستان پوستر «پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی» در اهواز رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در خوزستان، پوستر «پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی»، صبح روز یکشنبه  ۱ مرداد ۱۴۰۲،  در سالن اجتماعات هتل نیشکر اهواز رونمایی شد.

در این مراسم آیت‌الله عبدالکریم فرحانی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اهمیت و ترویج فرهنگ عاشورایی از هنرمندان عرصه هنرهای نمایشی و تعزیه تقدیر کرد و گفت: «امام حسین کارگردان بزرگ واقعه عاشورا بود و درس‌های ماندگاری را برای بشریت داد و تمدن فرهنگ ولایی در این منطقه تشکیل شد.»

عضو مجلس خبرگان رهبری به ظرفیت هنرمندان خوزستانی در به تصویر کشیدن پیام عاشور، تمدن ولایی و نگاه به شیعیان اشاره کرد و افزود: «این ظرفیت در شاعران، هنرمندان و مدیران موفق جبهه فرهنگ خوزستان وجود دارد اما باید کمک شود تا به شکلی عمیق به این مسائل پرداخته شود.»

او تاسوعا، عاشورا و اربعین  را ‌ سه نماد مهم دانست و گفت: «نگاه هنرمندان خوزستانی نسبت به این نمادها ستودنی است اما لازم است هنر خوزستان را دریابیم و هنرمند خوزستانی را تقویت کنیم.»

آیت‌الله فرحانی افزود: «خوزستان فعلاً در ابتدای راه قرار دارد و آن‌طور که باید از همه ظرفیت‌ها بهره نبرده است، همچنین جامعه هنری تا راضی کردن حضرت فاطمه (س) خیلی فاصله دارد.»

مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد خوزستان با ذکر مصیبت بخشی از واقعه عاشورای سال ۶۱ هجری، از همه مدیران فرهنگی و مجموعه استانداری خوزستان خواست تا هنرمندان را در عرصه ترویج هنر عاشورایی حمایت کنند.

او در پایان سخنان خود اقدامات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان را ارزنده ارزیابی کرد.

همچنین در این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از برپایی موکب فرهنگی هنری در پایانه مرزی چذابه خبر داد و افزود: «تمام تلاش خود را برای اجرای باشکوه برنامه‌های فرهنگی وهنری عاشورایی به کارخواهیم بست.»

در این مراسم مدیرکل بنیاد حفظ آثار نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان سردار عبدالرضا مراد حاجتی، خانم ایزدپناه مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان، نادر جلالی معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران خوزستان، حجت‌الاسلام سمیری مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خوزستان، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر کلاه کج مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به همراه معاونین از پوستر پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی رونمایی کردند.

 در این سوگواره استانداری خوزستان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجمن هنرهای نمایشی ایران، ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور مشارکت دارند.

 این سوگواره ملی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با مشارکت نهادهای فرهنگی و حضور گروه‌های منتخب و هنرمندان از سراسر کشور، هم‌زمان با پیاده‌روی اربعین حسینی  در پایانه مرزی چذابه برگزار خواهد شد.

 سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی طی چهار دوره گذشته با دبیری مصطفی بوعذار با حضور گروه‌های منتخب و برگزیده  در بخش‌های تئاتر خیابانی و اجرا تعزیه‌های فارسی و عربی جهت بهره‌مندی عموم مخاطبان و زائران اربعین حسینی در پایانه‌های  مرزی چذابه  و شلمچه  با استقبال باشکوه مواجه بوده است.

 
مطالب مرتبط

در فالب پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

اجرای «خون نامه» اصفهانی‌ها در چذابه
در فالب پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

اجرای «خون نامه» اصفهانی‌ها در چذابه

نمایش خیابانی «خون‌نامه» به کارگردانی هادی عطایی، به مدت پنج روز با اجرا در موکب اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و همچنین سایر مواکب در پایانه مرزی چذابه، میزبان زوار اربعین حسینی بود.

|

در قالب پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

روایت «قصه عاشقی» برای زائران کربلا در مرز ایران و عراق
در قالب پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

روایت «قصه عاشقی» برای زائران کربلا در مرز ایران و عراق

نمایش خیابانی «قصه عاشقی» به کارگردانی احسان زین‌الدینی، شش بار در چذابه و شلمچه برای زائرانی که از ایران و دیگر کشورها راهی کربلا بودند، اجرا شد.

|

با رای هیئت انتخاب آثار تعزیه

مجالس تعزیه پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی معرفی شدند
با رای هیئت انتخاب آثار تعزیه

مجالس تعزیه پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی معرفی شدند

هیئت انتخاب آثار بخش تعزیه و آئین های نمایشی پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی پس از بررسی 74 اثر متقاضی، 8 مجلس تعزیه خوانی را برای حضور در این سوگواره انتخاب کردند.

|

نظرات کاربران