در حال بارگذاری ...

انتشار فراخوان سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان

فراخوان سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان برای برگزاری در آذرماه ۱۴۰۱ منتشر شد.

به گزارش ایران تئاتر، سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با مشارکت گروه های نمایشی سراسر استان خوزستان با هدف ارتقاء و اعتلای سطح کیفی هنر نمایش، حمایت از تولید و اجرای عمومی تئاتر در سطح استان و تولید آثار فاخر و ارزشمند نمایشی و کاهش آسیب های اجتماعی با در نظر گرفتن دوره شیوع پاندومی کرونا در آذرماه 1401 برگزار می شود.

اولویت‌های موضوعی جشنواره: 

مرتضی جمشیدی در خصوص اولویت های موضوعی آثار نمایشی تولیدی این دوره از جشنواره گفت: انتخاب موضوع و مضامین آزاد است ولی آثار با موضوعات ذیل از محورهای مورد تاکید جشنواره خواهند بود:

1) موضوعات مرتبط با شعار سال 1401 (تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین)

2) آثار نمایشی که به موضوعاتی همچون کاهش آسیب های اجتماعی، امید و نشاط اجتماعی، ارتقا نهاد خانواده، همگرایی ملی، ارزش های انسانی - اسلامی توجه ویژه داشته باشند.

3) نمایش هایی که با توجه به موضوعات و مسائل منطقه و استان با چشم انداز جهانی و بهره گیری از شیوه ها، شگردها، جریانات روز تئاتر جهان تولید شده باشد.

4) استفاده از بسترهای فرهنگی، هنری، اجتماعی، تاریخی، ادبی، اقتصادی، سیاسی، آداب و رسوم و سنت های در جهت رشد و توسعه تئاتر در استان خوزستان.

 

شرایط جشنواره:

معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در مورد شرایط عمومی شرکت در جشنواره اظهار کرد:

در سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان برای معرفی به چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، صرفاً آثار صحنه ای مورد داوری قرار خواهند گرفت.

1) آثار بخش رقابتی صرفاً اختصاص به آثار و نمایشنامه های ایرانی دارد اما حضور گونه های مختلف نمایشی از جمله عروسکی، فیزیکال، آیینی سنتی و ... بلامانع است.

3) متون اقتباسی منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر، نوع اقتباس و با اخذ مجوز از نویسنده، مترجم به صورتی که حقوق صاحب اثرحفظ شود، می توانند در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند. درصورت رعایت نشدن این مهم، مسئولیت هر گونه عدم شفاف سازی در درجه اول متوجه نویسنده و کارگردان و سپس هیأت انتخاب و دبیرخانه جشنواره تئاتر استان خوزستان خواهد بود و حتی در صورت انتخاب اثر برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر، ستاد جشنواره فجر می تواند اثر را در هر مرحله ای حذف نماید.

4) ارائه مجوز کتبی نویسنده یا مترجم برای شرکت در سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان سال 1401 از سوی کارگردان و گروه متقاضی، به دبیرخانه جشنواره استان خوزستان الزامی است. مسئولیت پذیرش آثار بدون کسب مجوز نویسنده یا مترجم به عهده شورای صدور پروانه نمایش شهرستان، استان  (با توجه به اجرای عمومی آثار) و دبیرخانه جشنواره است.

5) حفظ حقوق معنوی نویسنده یا مترجم در اقلام تبلیغاتی نمایش ها الزامی است.

6) آثار بخش رقابتی سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان صرفاً مختص آثار نمایشی تولید شده «هنرمندان استان خوزستان» که اجرای عمومی آنها به انجام رسیده، خواهد بود. لذا گروه هایی می توانند در سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان حضور داشته باشند که در فاصله زمانی اتمام جشنواره استانی 1400 تا دو هفته قبل از شروع جشنواره استانی 1401 ، اثر آن ها حداقل 5 نوبت اجرای عمومی در یکی از شهرستان های استان خوزستان داشته باشد. (در صورت عدم اجرا به علت شیوع بیماری پاندومی کرونا گروه ها بعد از حضور در جشنواره باید اجرای عمومی خود را به انجام برسانند.)

7) هر گروه نمایشی راه یافته به سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان مبلغ 50 میلیون ریال به عنوان کمک هزینه دریافت خواهد کرد.

8) تنها ملاک تأیید اجرای عمومی آثار نمایشی جهت شرکت در سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان و نیز حضور در چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر؛ درج اطلاعات آثار نمایشی در بازه زمانی اجرا در «درگاه تئاتر خوزستان» با ذکر تاریخ اجرای عمومی اثر است. لذا در تهیه و گزارش اجراهای عمومی، لازم است مؤلفه ها و مشخصات کامل آثار در «درگاه تئاتر خوزستان» ثبت گردد.

9) چنانچه در هر مرحله از انتخاب آثار، مغایرتی با بندهای مذکور اثبات گردد، دبیرخانه جشنواره گروه نمایشی را از حضور در سی و چهارمین جشنواره تئاتر استانی خوزستان و چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر باز خواهد داشت.

 

نحوه ثبت تقاضای حضور در جشنواره:

جمشیدی در پی استمرار ثبت نام و تقاضای حضور رویدادهای نمایشی استان خوزستان در سایت ایران تئاتر افزود: با توجه به ظرفیت درگاه جامع تئاتر ایران، مراحل ثبت تقاضا جهت سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان به صورت الکترنیکی و از طریق درگـاه تئاتـر خـوزستـان انجام می پذیرد.

1) فرآیند ثبت تقاضا از تاریخ سه شنبه 25 مردادماه 1401 از طریق بخش ویژه «سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» به نشانی https://khoozestan.theater.ir انجام خواهد گرفت.

2) متقاضیان در مرحله اول ثبت تقاضا می بایست فایل Word و PDF نمایشنامه به همراه خلاصه نمایشنامه، مجوز کتبی نویسنده یا مترجم و سایر مدارک درخواستی را در بخش ویژه «سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» بارگذاری نموده و کد رهگیری دریافت نمایند.

تبصره : شرکت کنندگان در جشنواره با ثبت تقاضا و ارسال اثر خود، متعهد به پذیرش قوانین و سیاستگذاری‌های جشنواره هستند و عدم رعایت این قوانین به ویژه زمان‌بندی جشنواره، موجب حذف آثار خواهد شد.

3) گروه های متقاضی حضور در سی و چهارمیـن جشنواره تئاتر استان خوزستان در مرحله دوم ثبت نام (آبان ماه) می بایست فرم شماره یک (فرم تکمیل شده درخواست حضور در جشنواره شامل لیست بازیگران و عوامل) و پنج قطعه عکس با کیفیت از اجرا را در درگاه تئاتر خوزستان بارگزاری نمایند و در ادامه طبق تاریخ مقرر در گاهشمار جشنواره 5 نسخه از فیلم اجرای اثر نمایشی خود را بر روی لوح فشرده به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

4) کارگردانان محترم در هنگام تکمیل فرم شماره 1 شرکت در جشنواره دقت لازم را به عمل آورند، زیرا فـرم شماره1، ملاک برنامه ریزی های آتی خواهد بود. تغییر در نام نمایش یا بازیگران و عوامل، پس از اتمام جشنواره تئاتر استانی می بایست از طریق مکاتبه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اداره کل هنرهای نمایشی صورت پذیرد.

5) گروه های نمایشی جهت انجام ضبط تصویری آثار نمایشی به نکات مهم زیر توجه فرمایند:

الف) با هدف ارتقا کیفیت ضبط آثار فایلی با عنوان «راهنمای تصویربرداری، صدابرداری و تدوین فیلم نمایش» در صفحه اصلی ایران تئاتر و پورتال های استانی بارگزاری شده است.

ب) به صدا برداری اثر توجه ویژه شود. به عنوان مثال موسیقی یا افکت پائین تر از سطح صوتی دیالوگ ها باشد.

ج) برای ارسال فیلم تئاتر بر روی DVD یا فلش مموری ، پیشنهاد می شود از فرمت MP4 استفاده شود تا هم در دستگاه های خانگی و هم در رایانه قابل مشاهده باشد.

د) در تصویر برداری با یک دوربین مونتاژ انجام نشود و نمایش در یک برداشت ضبط شود تا منعکس کننده رویداد کامل اجرای نمایش در روی صحنه باشد.

 

شیوه برگزاری جشنواره :

 معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در مورد نحوه برگزاری جشنواره تصریح کرد: با توجه به شرایط ناشی از شیوع پاندومی کرونا برگزاری سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان به یکی از دو شیوه زیر خواهد بود.

1) با حضور تماشاگر به صورت زنده در صورت موافقت ستاد استانی مقابله با کرونا و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی.

2) اجرا برای داوران بدون حضور تماشاگر و پخش از سامانه های فضای مجازی.

نکته: با توجه به شرایط ناشی از شیوع پاندومی کرونا و در صورت غیر عادی شناخته شدن وضعیت استان خوزستان با توجه به نظر ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا، هرگونه تصمیم گیری در مورد انتخاب آثار یا شیوه برگزاری جشنواره منوط به اعلام شرایط از سوی آن ستاد خواهد بود.

 

مدارک مورد نیاز:

وی مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و شرکت در سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان را به شرح زیر برشمرد:

1) تکمیل فرم تقاضای حضوردر جشنواره  (فرم شماره 1)

2) فایل word یا PDF نمایشنامه

3) مجوز کتبی نویسنده

4) خلاصه نمایشنامه

5) رزومه هنری کارگردان

6) اسامی کامل گروه شامل: نویسنده، کارگردان، بازیگران و عوامل فنی

7) پروانه نمایش از شورای نظارت بر نمایش شهرستان محل اجرا

 

گاهشمار جشنواره:

مرتضی جمشیدی عضو شورای سیاست گذاری جشنواره در خصوص برنامه زمان بندی سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان گفت: برنامه زمان بندی جشنواره با توجه به شیوه نامه ابلاغی از سوی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر مشخص گردیده است:

1) آخرین مهلت ثبت تقاضا در جشنواره:  15 مهرماه 1401

2) آخرین مهلت ارسال فیلم آثار:  12  آبان ماه 1401

3) تاریخ بازبینی حضوری:  20  آبان ماه 1401

4) اعلام نتایج بازبینی:  25  آبان ماه  1401

5) برگزاری جشنواره : 02  تا  07  آذرماه  1401

 

نشانی دبیرخانه :

مرتضی جمشیدی در پایان افزود: گروه های نمایشی استان خوزستان می توانند مدارک لازم در فراخوان جشنواره را به آدرس زیر ارسال نمایند. خوزستان - اهواز - خیابان فلسطین - اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان  - طبقه سـوم - اداره هنری - دبیرخانه سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان

تلفن :   06133364416

ایمیل : Email: khouz.nama@gmail.com

نشانی درگاه تئاتر خوزستان: https://khoozestan.theater.ir

 

نسخه PDF فراخوان سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان خوزستان در بخش ضمائم خبر قابل دریافت است.
مطالب مرتبط

در نشست دبیر جشنواره فیلم تئاتر ایران و مدیر سازمان رسانه الحشد الشعبی عراق مطرح شد؛

گسترش همکاری تئاتری بین ایران و عراق
در نشست دبیر جشنواره فیلم تئاتر ایران و مدیر سازمان رسانه الحشد الشعبی عراق مطرح شد؛

گسترش همکاری تئاتری بین ایران و عراق

در نشست دبیر جشنواره بین المللی فیلم تئاتر ایران و نماینده انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با مدیر سازمان رسانه الحشد الشعبی عراق، بر گسترش همکاری مشترک در زمینه تئاتر تاکید شد.

|

دبیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان خوزستان مطرح کرد:

سطح کیفی آثار راه یافته به جشنواره مطلوب است
دبیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان خوزستان مطرح کرد:

سطح کیفی آثار راه یافته به جشنواره مطلوب است

دبیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان خوزستان با اشاره به بالا بودن سطح کیفی آثار راه یافته به جشنواره، از برگزاری این رویداد هنری از تاریخ 29 آبان تا 2 آذرماه سال جاری خبر داد.

|

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خبر داد

انتشار فراخوان سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان خوزستان
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خبر داد

انتشار فراخوان سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان خوزستان

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از انتشار فراخوان سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان خوزستان برای برگزاری در آبان ماه 1402 با حضور گروه های نمایشی استان خوزستان خبر داد.

|

نشست تخصصی روسای انجمن هنرهای نمایشی خوزستان برگزار شد

کاظم نظری: همه با هم باید به اعتلای تئاتر کشور کمک کنیم
نشست تخصصی روسای انجمن هنرهای نمایشی خوزستان برگزار شد

کاظم نظری: همه با هم باید به اعتلای تئاتر کشور کمک کنیم

روسای دفاتر بیست‌وهشت‌گانه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان در نشستی با مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران به بیان دغدغه‌های خود پرداختند. کاظم نظری در این نشست با اشاره به اینکه هنرمندان باید کار کنند تا چراغ هنر تئاتر روشن ...

|

با حضور کاظم نظری و اسرافیل فرج‌اللهی

نشست تخصصی روسای انجمن هنرهای نمایشی خوزستان برگزار شد
با حضور کاظم نظری و اسرافیل فرج‌اللهی

نشست تخصصی روسای انجمن هنرهای نمایشی خوزستان برگزار شد

روسای دفاتر 28 گانه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان در دیداری صمیمی با مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران به بیان دغدغه‌های خود پرداختند.

|

نظرات کاربران