در حال بارگذاری ...
از سوی دبیرخانه دائمی جشنواره انجام شد؛

انتشار فراخوان دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر مرصاد

فراخوان دوازدهمین دوره جشنواره ملی تئاتر مرصاد در بخش های تئاتر خیابانی، تئاتر صحنه ای، نمایشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی از سوی دبیرخانه دائمی جشنواره منتشر شد.

به گزارش تئاتر خوزستان، فراخوان دوازدهمین دوره جشنواره ملی تئاتر مرصاد از سوی دبیرخانه دائمی جشنواره در بخش های تئاتر خیابانی، تئاتر صحنه ای، نمایشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی پس از یک سال و نیم تعطیلی به دلیل شیوع کرونا منتشر شد.

در مقدمه این فراخوان آمده است :

مرصاد تبلور عشق، ایثار، شهادت و از خودگذشتگی مردمان سرزمین پهلوان خیز  و دلیرمردان و شیرزنان ایران اسلامی بوده، هست و خواهد بود. مردم سرافراز و شهادت طلب اسلام آباد غرب درخشان ترین لحظه های تاریخ دفاع مقدس را در نقطه پایانی جنگ تحمیلی و با عملیات غرور آفرین مرصاد به نام خود رقم زدند. بدون شک هر ساله پنجم مرداد ماه (روز ملی کرمانشاه) روزی فراموش نشدنی و بزرگ در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که توجه ویژه به آن در همه ی ابعاد و بخصوص در بعد فرهنگی و هنری و برگزاری جشنواره و همایش های مرتبط، می تواند اقدامی شایسته در جهت حفظ و پاسداشت این ارزشهای فراموش نشدنی باشد.

«جشنواره ی تئاتر مرصاد» در گستره ملی فرصتی مغتنم و ارزشمند برای پاسداشت رشادت و ایثارگری های ملت بزرگ ایران به ویژه مردم خطه  غرب کشور و کرمانشاهان با زبان هنر و نمایش است که اکنون در گام دوازدهم آن نیازمند برگزاری هر چه با شکوه تر است.

بدین وسیله از همه ی هنرمندان گرانمایه و پرتلاش تئاتر کشور، برای مشارکت مؤثر در برگزاری باشکوه این رویداد  مهم فرهنگی و هنری دعوت به عمل می آید.

فراخوان این جشنواره به شرح زیر است:

اهداف جشنواره:

_  ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

- بزرگداشت عملیات غرور آفرین مرصاد و شهدای آن در تاریخ ایران زمین

_  پاسداشت خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و جبهه ی مقاومت

_ تبیین جایگاه حماسی مردم اسلام آباد غرب در طول هشت سال دفاع مقدس

_ معرفی  جنایتها و اقدامات تروریستی منافقین کور دل در چهل و دو سال گذشته تا به امروز

 

اولویت های موضوعی جشنواره

_  عملیات مرصاد

_  فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت

_  مدافعین و شهدای جبهه ی مقاومت، هسته ای و سلامت

_  وقایع هشت سال استقامت و دفاع مقدس مردم ایران در جنگ تحمیلی

_  انقلاب اسلامی و  چهل و دو سال مقاومت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی

_  زندگی و سیره ی اخلاقی سرداران شهید به ویژه سردار «حاج قاسم سلیمانی»

 

بخش های جشنواره

الف: تئاتر صحنه ای (رقابتی)

ب: تئاتر خیابانی (رقابتی)

ج: نمایشنامه نویسی ( رقابتی)

د: نمایشنامه خوانی (رقابتی)

 

شرایط و مقررات جشنواره

_  متقاضیان می توانند در تمامی بخش ها (بجز نمایشنامه خوانی) بدون محدودیت شرکت کنند.

_  بخش نمایشنامه خوانی بصورت استانی و با خوانش آثار برگزیده ی بخش نمایشنامه نویسی توسط گروه های نمایشی مدعو دبیرخانه ی جشنواره برگزار می شود.

_  دبیرخانه ی جشنواره از پذیرش نمایش هایی که در ادوار گذشته ی جشنواره ی تئاتر مرصاد حضور داشته اند معذور است.

_  دبیرخانه ی  جشنواره تعهدی در قبال تأمین دکور، وسایل صحنه، لباس، گریم و... گروه های نمایشی ندارد و صرفاً خدمات رایج آماده سازی صحنه از جمله نور و صدا را انجام خواهد داد.

_  معیار انتخاب آثار در جشنواره کیفیت اجرا، تطابق و تناسب با اولویت های موضوعی، خلاقیت و نوآوری و ارائه ی یک اثر منسجم در قالب یک محصول هنری خواهد بود.

_  آثار ارسالی دست اول و با موضوع عملیات مرصاد که تاکنون در هیچ جشنواره و یا مسابقه ای شرکت نکرده باشند، در اولویت انتخاب آثار قرار دارند.

_  پس از ارزیابی و انتخاب آثار، با کارشناسی دبیرخانه ی جشنواره میزان کمک هزینه ی گروه های نمایشی  در بخش های مختلف، بر اساس مقررات موجود و مرسوم محاسبه و پرداخت می شود.

_  دبیرخانه ی جشنواره هیچگونه مسئولیتی در قبال آثار و مدارک ارسالی بی کیفیت، ناقص و خارج از زمان بندی جشنواره نخواهد داشت.

_ پذیرش آثار و حضور در جشنواره به منزله ی پذیرش ضوابط اجرایی آن است و گروه های شرکت کننده ملزم به رعایت قوانین و مقررات و برنامه ریزی اجرایی دبیرخانه ی جشنواره می باشند.

_  تعیین زمان و مکان اجرای نمایش ها بر عهده ی دبیرخانه ی جشنواره و بر اساس امکانات و شرایط موجود در استان کرمانشاه خواهد بود.

_  چاپ، خوانش و تولید آثار منتخب بخش نمایشنامه نویسی برای دبیرخانه ی جشنواره محفوظ است.

_  حق بهره برداری و پخش در فضای مجازی آثار منتخب بخش های صحنه ای، خیابانی و نمایشنامه خوانی برای دبیرخانه ی جشنواره محفوظ است.

_  دبیرخانه ی جشنواره در برنامه ریزی جدول اجراها، متعهد به چینش جدول بر مبنای حضور بازیگران در حداکثر دو نمایش خواهد بود و مسئولیتی در برابر حضور بازیگران در بیش از دو نمایش نخواهد داشت.

_  در هر مرحله از جشنواره، اگر ویژگی های یک اثر با شرایط و مقررات بخش مربوطه مغایرت داشته باشد از گردونه ی جشنواره کنار گذاشته خواهد شد.

_  دبیرخانه ی جشنواره در خصوص موارد پیش بینی نشده در فراخوان و مراحل برگزاری جشنواره، در زمان و مکان مقتضی تصمیم گیری می نماید.

 _ مدارک و آثار ارسالی عودت داده نخواهند شد.

 

مدارک مورد نیاز

 _ فرم تکمیل شده ی تقاضای حضور در جشنواره. دریافت از طریق تارنمای اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسلام آبادغرب به نشانی  https://slgh.farhang.gov.ir 

_  مجوز کتبی نویسنده (بخش های صحنه ای و خیابانی)

_  چهار حلقه لوح فشرده ی فایل نمایشنامه در محیط های pdf و word  جهت تمامی بخش ها

 _ یک حلقه لوح فشرده ی تصاویر نمایش (حداقل ده قطعه) و تصویر 4 *3 کارگردان نمایش (بخش های صحنه ای و خیابانی) و نویسنده ی اثر (بخش نمایشنامه نویسی)

_  چهار حلقه لوح فشرده ی فیلم آثار (بخش های صحنه ای و خیابانی) با کیفیت مطلوب، اجرای متوالی و فرمتHD   

 

زمان بندی (تمامی بخش ها)

 _ آخرین مهلت ارسال آثار و مدارک لازم:  31  شهریور 1400

 _ اعلام نتیجه ی ارزیابی آثار :  20 مهر 1400

_  برگزاری جشنواره: آبان 1400

گفتنی است اطلاعات بعدی مربوط به جشنواره و نحوه ی اجرای آثار با در نظر گرفتن شرایط کرونایی استان در درگاه اینترنتی اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسلام آبادغرب، صفحه ی ویژه ی جشنواره ی ملی تئاتر مرصاد در فضای مجازی و رسانه های عمومی اطلاع رسانی خواهد شد.

 

نشانی دبیرخانه:

 کرمانشاه/ اسلام آبادغرب/ هفتصد دستگاه/ انتهای بلوار معلم/ اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسلام آبادغرب/ دبیرخانه ی دائمی جشنواره ی ملی تئاتر مرصاد/ کدپستی: 67619-85863

تلفن های  تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر

09183307753 (نوروزی)/ 09187336670 (رضابیگی) /09189328195 (نادری) و 5242665_0834 (دبیرخانه)

سایت رسمی جشنواره ملی تئاتر مرصاد

https://slgh.farhang.gov.ir/fa/mersad

همچنین فایل این فراخوان را در قسمت ضمائم خبر دریافت کنید.
نظرات کاربران