در حال بارگذاری ...
رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان خبر داد؛

جشنواره ملی تئاتر لاله‌های سرخ در قالبی جدید برگزار می‎شوند

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در هفته بسیج و در آستانه روز ۴ آذر روز حماسه مردم اندیمشک از برگزاری جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ اندیمشک و سایر جشنواره های تئاتر استان خوزستان در شاکله ای جدید خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از خوزستان، محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با تبریک هفته بسیج و گرامی داشت ۴ آذر روز خون و حماسه مردم قهرمان اندیمشک گفت: فعالان عرصه فرهنگ و هنر و از جمله جامعه معزز تئاتر بایستی در تلاشی بسیجی وار در ایجاد نشاط و پویایی جامعه در این شرایط کرونایی کوشا باشند و با برگزاری جشنواره های مختلف ملی و استانی تئاتر در استان خوزستان با حمایت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در صورت بهبود یافتن شرایط کرونایی و پیگیری مجدد اجراهای عمومی به وظیفه خطیر خود در نشر نشاط و پویایی به جامعه ایفای نقش کنند.

محمد یاقوت پوردر خصوص وضعیت تئاتر استان خوزستان در شرایط کرونایی اظهار کرد: شرایط خمودگی و رخوت کرونایی که عموم جامعه را در کل کشور و استان خوزستان در برگرفته است، وظیفه خانواده تئاتر را در افزایش حس پویایی و نشاط در جامعه خطیرتر می کند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با بیان اینکه این انجمن یکی از شاخص ترین انجمن های هنرهای نمایشی سطح کشور از جهت تعداد دفاتر شهرستانی هنرهای نمایشی است افزود: استان خوزستان دارای ۲۷ دفتر فعال انجمن هنرهای نمایشی شهرستانی است که از این حیث در رتبه نخست کشوری قرار دارد و تمام برنامه ریزی ها صورت گرفته که بلافاصله بعد از اجازه بازگشایی تالارهای نمایشی، ما بتوانیم اجرای برنامه های متنوعی را برای مردم استان خوزستان داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه تعداد برگزاری جشنواره های استان خوزستان در کل کشور زبانزد بوده و شعار خوزستان همواره همراه تئاتر برای جامعه هنری کشور آشنا است اذعان کرد: طی سال های گذشته و با حمایت های کم نظیر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان در شهرستان های مختلف استان حدود ۱۸ رویداد و جشنواره تئاتر در طول یک سال برگزار شده که به دلیل شرایط پیش آمده در پی شیوع ویروس کرونا محدودیت های جدیدی اعمال شده است.

یاقوت پور تصریح کرد: باید به هر شکلی جشنواره های سال های گذشته استمرار داشته باشند تا در سال آینده برای جذب منابع مالی و حمایت های لجستیکی جشنواره ها از ارگان ها و ادارات شهرستانی دچار چالش نشویم.

وی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون در استان خوزستان حدود ۱۰ رویداد و جشنواره همچون استندآپ کمدی، بازیگری تک، تعزیه و ژانرهای مختلف به صورت مجازی به همت هنرمندان استان برگزار شده است.

 

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ اندیمشک را یکی از جشنواره های فاخر و ماندگار ملی برشمرد و بیان کرد: امسال بیست و ششمین دوره جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ با ۳ ماه تاخیر و با رویکرد و چشم اندازی جدید در بهمن ماه برگزار می شود.

وی با بیان اینکه امسال با توجه به محدودیت های کرونایی، به همت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اندیمشک جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ با رویکرد نمایشنامه نویسی برگزار می شود ادامه داد: به مقام اول این جشنواره ۱۰۰ میلیون ریال، مقام دوم ۷۰ میلیون ریال و مقام سوم ۵۰ میلیون ریال تعلق می گیرد و به مقام های چهارم و پنجم نیز به همین نسبت حائز رتبه و جایزه می شوند‌و همچنین نمایشنامه های برتر توسط انتشارات نمایش به چاپ می رسند.

یاقوت پور اضافه کرد: نمایشنامه هایی با موضوعات نقش رشادت ها و حماسه های مردم اندیمشک از جمله جسر نادری، بمباران روز ۴ آذر، وجود راه آهن اندیمشک به عنوان مسیر کلیدی جهت اعزام رزمندگان و همچنین شهدای مدافع حرم استان خوزستان و شهرستان اندیمشک در اولویت پذیرش جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ اندیمشک هستند.

وی افزود: پیش بینی می شود که بسیاری از نویسنده های خوب کشور به ویژه نویسنده های صاحب اثر و صاحب سبک با توجه به جوایز ارزنده این رویداد در این جشنواره شرکت کنند و به پژوهش و نمایشنامه نویسی در خصوص نقش شهرستان اندیمشک در دوران دفاع مقدس بپردازند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با بیان اینکه امسال جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول با نوید نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و موافقت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان باید در سطح ملی برگزار شود اظهار داشت: این جشنواره با رویکردی جدید و بنا به شرایط روز کرونایی به همت انجمن هنرهای نمایشی دزفول در بهمن ماه و اوایل اسفند ماه به شکل کارناوال های شادی در سطح شهرستان دزفول و یا به شکل نمایشنامه نویسی کودک و نوجوان برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره تئاتر عربی استان خوزستان به عنوان یکی از جشنواره هایی محسوب می شود که ماندگار شده و مورد استقبال سراسر کشور قرار گرفته است اظهار کرد: این جشنواره سال گذشته در سوسنگرد به همت هنرمندان با غیرت این شهرستان به صورت بین المللی برگزار شد و امسال هم در صورت بهبود یافتن شرایط کرونایی، سعی می کنیم که برگزاری آن را با حمایت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان در اولویت کاری قرار دهیم.

یاقوت پور با بیان اینکه مراحل جشنواره استندآپ کمدی شهرستان شوشتر طی شده و آماده برگزاری است اذعان کرد: این جشنواره در صورت بهتر شدن شرایط کرونایی به همت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی شهرستان شوشتر برگزار می شود و با توجه به نیاز جامعه به نشاط و پویایی، چشم انداز خوبی برای جذب مخاطب خواهد داشت.

وی مطرح کرد: جشنواره تئاتر نرگس ارغون بهبهان که به همت هنرمندان فرهیخته بهبهان علاوه بر اجرای نمایش در بحث پژوهش نیز در سال گذشته اتفاق خوبی رقم زد، امسال برای برگزاری نیازمند بهبود شرایط کرونایی است.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به اینکه جشنواره تئاتر برنای اندیمشک نیز طی ۲ دوره متمادی در سال های ۹۷ و ۹۸ و هر سال با حضور حدود ۳۰ گروه نمایشی جوان و پراستعداد در شهرستان اندیمشک برگزار شد تصریح کرد: این جشنواره یک جشنواره بسیار بسترساز است که می تواند چشم انداز تئاتر استان خوزستان را با ایجاد گروه های جدید و نوپا رقم بزند.

وی افزود: امسال با توجه به محدویت های اعمال شده در پی شیوع ویروس کرونا، جشنواره تئاتر برنا مانند سال های گذشته برگزار نمی شود اما در نظر داریم با همکاری انجمن هنرهای نمایشی اندیمشک در صورتی که اوضاع کنونی بهبود پیدا کند، دوره تخصصی آموزشی و فشرده ویژه کارگردان های شرکت کننده در دوره های گذشته این جشنواره برگزار شود.

یاقوت پور ادامه داد: جشنواره های فاخر دیگر استان خوزستان همچون جشنواره تئاتر خیابانی باغملک، جشنواره مونولوگ امیدیه و جشنواره نمایش های کوتاه رامهرمز نیز با نگاه حمایتی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان در سال های گذشته برگزار شده است که متاسفانه ویروس کرونا از اواخر سال گذشته تاکنون برنامه ها و رویدادهای نمایشی کشور را به تعطیلی کشانده است اما ما توانستیم با مجوز ستاد کرونای خوزستان در مدتی محدود تالارهای نمایشی استان را باز کنیم تا با توجه به برگزاری سی و دومین دوره جشنواره تئاتر خوزستان در اواخر آذرماه به صورت اجراهای بدون تماشاگر و با حضور داورها، حداقل تمرینات نمایشی استمرار داشته باشند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به محدودیت های ایجاد شده در پی شیوع ویروس کرونا برای هنر کشور به ویژه تئاتر بیان کرد: امید است در روزهای آینده و تسهیل شرایط کرونایی بتوانیم اجراهای عموم را بر روی صحنه تالارهای نمایشی استان خوزستان شاهد باشیم.
مطالب مرتبط

در نشست معاونت هنری اداره کل و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان مطرح شد

ضرورت توجه جدی به هنرمندان و تئاتر خوزستان
در نشست معاونت هنری اداره کل و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان مطرح شد

ضرورت توجه جدی به هنرمندان و تئاتر خوزستان

نشست مشترک معاونت هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان به منظور بررسی شرایط تئاتر استان خوزستان در دوران کرونا برگزار شد.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان خواستار شد

صدا و سیمای خوزستان نسبت به ضبط تصویری تعزیه با گروه‌های نمایشی همکاری کند
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان خواستار شد

صدا و سیمای خوزستان نسبت به ضبط تصویری تعزیه با گروه‌های نمایشی همکاری کند

یاقوت‌پور با بیان اینکه امسال به ‌دلیل محدودیت‌های کرونایی شاید امکان اجرای تعزیه در ایام محرم در جمع عزاداران وجود نداشته باشد گفت: از صدا و سیمای مرکز خوزستان می‌خواهیم نسبت به ضبط تصویری تعزیه‌های فاخر و پخش آن از این رسانه با گروه‌های نمایشی همکاری کند.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

با بهبود وضعیت کرونا شرایط برای بازگشایی تالارهای نمایش خوزستان مهیا است
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

با بهبود وضعیت کرونا شرایط برای بازگشایی تالارهای نمایش خوزستان مهیا است

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به بهبود شرایط کرونایی در استان گفت: فعالیت‌های هنری طبق جدول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد ملی مبارزه با کرونای جزو مشاغل گروه سه به شمار می‌روند و لذا امکان بازگشایی آنها وجود دارد.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان عنوان کرد؛

برگزاری جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ بهمن ماه در اندیمشک
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان عنوان کرد؛

برگزاری جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ بهمن ماه در اندیمشک

چگونگی و نحوه برگزاری بیست و ششمین جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ در سال ۹۹ با توجه به شرایط کرونایی در هفته پیش رو طی جلسه ای به میزبانی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اندیمشک و با حضور نماینده مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی کشور و نماینده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ...

|

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اعلام کرد؛

آغاز ثبت‌نام نامزدهای عضویت در هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اعلام کرد؛

آغاز ثبت‌نام نامزدهای عضویت در هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اعلام کرد ثبت نام نامزدهای عضویت در هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان از روز 16مهرماه سالجاری آغاز شد.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

برگزاری هم زمان دو همایش تعزیه نشان از تعالی این هنر بر صحنه مقدس نمایش دزفول است
رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

برگزاری هم زمان دو همایش تعزیه نشان از تعالی این هنر بر صحنه مقدس نمایش دزفول است

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در پیامی به مناسبت برگزاری هم زمان دو همایش تعزیه در شهرستان دزفول این اتفاق را نشان از تعالی هنر تعزیه در صحنه مقدس نمایش دزفول دانست.

|

نظرات کاربران