در حال بارگذاری ...
عبدالمحمد نعناکار پیشکسوت تعزیه:

عشق و علاقه قلبی به تعزیه دارم

هر تعزیه و شبیه خوانی همواره یکی از هنرهای باسابقه و مورد توجه در استان خوزستان بوده و شهرستان های مختلفی در خوزستان در زمینه هنر شبیه خوانی و اجرای مجالس تعزیه قدمت طولانی دارند که از آن جمله می توان به شهرهای شوش، بهبهان، شوشتر، اهواز، دزفول، رامهرمز، امیدیه، ایذه، آغاجاری، سوسنگرد و ... اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از خوزستان، عبدالمحمد نعناکار که از نسل قدیم تعزیه خوانان دزفول به شمار می‌رود که در طی این سال ها نسلی از هنرمندان تعزیه را شمال خوزستان پرورش داده و توانسته در طی این چند سال اخیر همایش تعزیه عاشورائیان دزفول را برگزار کند و به بهانه برگزاری نهمین سوگواره تعزیه عاشورائیان دزفول با عبدالمحمدنعناکار پیشکسوت تعزیه شهرستان دزفول به گفت و گو نشستیم.

نعناکار در خصوص برگزاری سوگواره در شرایط خاص امسال عنوان کرد: ما این دوره از سوگواره را با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار کردیم.

برگزاری سوگواره نهم عاشورائیان دزفول با تشکیل ستاد سوگواره

امسال نهمین سوگواره عاشورائیان دزفول را به گونه ای برنامه ریزی و آغاز کردیم که ۸ سال پیشنه آن را با افتخار پشت سر گذاشته ایم و مثل همیشه تلاش کردیم از تجارب سال های قبل استفاده کرده و این دوره از سوگواره به شکل بهتری به نسبت دوره های گذشته برگزار گردد و برای برگزاری سوگواره نهم ستادی متشکل از بسیج هنرمندان دزفول، شهرداری دزفول و کانون نمایشی آئینی سنتی دزفول تشکیل شد که هر کدام وظایف خاص خود را دارند و خدا را شکر این دوره از سوگواره به نحوه شایسته ای در حال برگزاری است.

برگزاری مجالس تعزیه در کنار شعرخوانی، مراسم های آیینی و مداحی

طبق جدول منتشر شده از سوی ستاد برگزاری سوگواره، امسال علاوه بر برگزاری مراسم آئینی، شعر خوانی مذهبی و مداحی نیز به بخش های سوگواره اضافه شده است. به این صورت که آغاز مراسم هر شب با شعر خوانی شاعران اهل بیت صورت می گیرد و بعد یکی از مراسم های آئینی مانند مراسم سنگ زنی ،علم رقصانی، علم یراق، چوب زنی و سنج و دمام برگزار می گردد و در ادامه مجالس شبیه خوانی اجرا می شود و در پایان برنامه هر شب نیز مراسم مداحی توسط مداحان برگزار می گردد که این یک مجموعه برنامه کاملی است که سعی کردیم برای امسال ارائه بدهیم و انشاالله مورد قبول خداوند قرار بگیرد.

رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در طی پنج شب برگزاری سوگواره

با توجه به شرایط خاص بیماری کرونا و همچنین مشکلات مالی پیش رو تصمیم بر برگزاری سوگواره به مدت 5 شب از 9 الی 13 مهرماه 99 گرفته شد که با هماهنگی هلال احمر دزفول تب سنجی از مخاطبان در محل درب ورودی سوگواره انجام می گیرد و از طرف ستاد برگزاری سوگواره نیز تمامی پروتکل های بهداشتی رعایت شده و بیش از 3000 ماسک تهیه و توزیع گردید و همچنین مایع ضدعفونی تهیه شده و تمامی جایگاه های مخاطبان و محل اجرا هر شب ضدعفونی می شود.

عشق و علاقه قلبی به تعزیه دارم

در پایان این دوره از سوگواره تشکر می کنم از تمامی کسانی که مرا در برگزاری نهمین سوگواره تعزیه عاشورائیان دزفول کمک و همراهی نمودند و باید همیشه به یادمان باشد که آنچه بر عهده هنرمندان است بنا بر عشق و علاقه قلبی به تعزیه صورت می‌گیرد.
مطالب مرتبط

در نشست معاونت هنری اداره کل و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان مطرح شد

ضرورت توجه جدی به هنرمندان و تئاتر خوزستان
در نشست معاونت هنری اداره کل و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان مطرح شد

ضرورت توجه جدی به هنرمندان و تئاتر خوزستان

نشست مشترک معاونت هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان به منظور بررسی شرایط تئاتر استان خوزستان در دوران کرونا برگزار شد.

|

نظرات کاربران