در حال بارگذاری ...
کارگردان تئاتر خوزستانی مطرح کرد

سیاست شفافی برای رشد تئاتر دفاع مقدس وجود ندارد

کارگردان تئاتر و مدیر کانون تئاتر انقلاب و دفاع مقدس خوزستان گفت: به رغم تلاش‌ها و پتانسیل‌های موجود برای تهیه و تولید آثار فاخر دفاع مقدس و وجود نهادهای موازی هنوز سیاست مدون و شفافی در خصوص رشد فرهنگ و هنر و تئاتر دفاع مقدس وجود ندارد.

به گزارش تئاتر خوزستان به نقل از خبرگزاری ایرنا – اهواز مصطفی بوعذار در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خوزستان پایتخت دفاع مقدس کشور است اما رویدادهای بزرگ و جریان‌ساز که منجر به کشف و پرورش استعدادها و آشنایی مخاطبان با هنر تئاتر با محوریت دفاع مقدس می‌شود آنطور که باید و شاید وجود ندارد و جای خالی آن‌ها احساس می شود.
وی افزود: خوزستان باید مرجع رویدادهای فرهنگ و هنر دفاع مقدس باشد و این امر با تعامل مسئولان استانی با مرکز میسر است تا جشنواره سراسری دفاع مقدس و تئاتر ملی مقاومت در خوزستان برگزار شود چرا که خوزستان دکور و لوکیشن طبیعی دفاع مقدس است.
وی کوتاهی هنرمندان در حوزه تئاتر دفاع مقدس را از دیگر عوامل موثر بر تئاتر دفاع مقدس دانست و گفت: تئاتر دفاع مقدس به ویژه برای هنرمندان نسل جوان یک تئاتر ناشناخته است که به خوبی بر آن تسلط ندارد برای همین کارگردانان جوان ترجیح میدهند بیشتر روی موضوعات دیگر کار کنند.
این کارگردان تئاتر تصریح کرد: شعارزدگی و تحریف برخی وقایع یکی از آفت‌های تئاتر دفاع مقدس است که موجب شده‌ این گونه از تئاتر در برهه‌های مختلف دچار فراز و فرودهای مختلفی باشد.
وی بیان‌کرد:در دهه ۶۰ عمده تمرکز تئاتر دفاع مقدس بر موضوعات تهییجی بود و جنبه حضور در جنگ، مقاومت و فداکاری داشت، در دهه ۷۰ بیشتر به موضوع دفاع مقدس و افتخارات و این قبیل مسایل پرداخته شد اما در دهه‌های بعد رگه‌های سیاه‌نمایی ضد جنگ را به عنوان یک جسارت از سوی هنرمندان شاهد بودیم که کار درستی نیست چراکه در واقع جنگ ما جنگ‌نبود بلکه دفاع بود.
بوعذار ادامه داد: نکته مهم دیگر درخصوص تئاتر دفاع مقدس این است که این گونه تئاتری را نتوانستیم مردمی کنیم و از ظرفیت هنرمندان در برگزاری برنامه‌های متعلق به موضوع دفاع مقدس آنگونه که باید شاید استفاده نشد و بیشتر به چاپ چند بنر و غبار روبی از گلزار شهدا اکتفا کرده اند حال آنکه می‌توان به اجرای برنامه‌هایی چون شب‌های شعر، شب‌های خاطره با حضور رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس، نمایش خیابانی و ... پرداخت.
وی گفت: در سایر استان‌هایی که همانند خوزستان با دفاع مقدس درگیر نبوده‌اند برنامه‌های متنوعی در حوزه دفاع مقدس شاهد هستیم اما در استان خوزستان به گونه‌ای که لازم است این کار صورت نگرفته و این مساله به حاشیه رفته است.
این کارگردان تئاتر تاکید کرد: استان خوزستان با توجه به موقعیتی که دارد نیازمند یک شهرک سینمایی دفاع مقدس است، از سوی دیگر با راه اندازی موزه دفاع مقدس در اهواز می‌توان محلی برای گرد هم آمدن هنرمندان دفاع مقدس ایجاد کرد.
وی بیان کرد: موفقیت‌های هنری که در حوزه تئاتر دفاع مقدس رخ داده اغلب به صورت فردی بوده و به صورت گروهی نبوده است.
مطالب مرتبط

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

کرونا هنرمندان نمایش خوزستان را با چالش مالی مواجه کرده‌است
رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

کرونا هنرمندان نمایش خوزستان را با چالش مالی مواجه کرده‌است

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با بیان اینکه هنرمندان تئاتر استان به دلیل نجابت از بیان مشکل مالی خود شرم دارند گفت: از مسئولان کشوری و استانی انتظار می‌رود در حمایت از هنرمندان فرهیخته هنر نمایش خوزستان اقدام کنند.

|

توسط کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی انجام گرفت

تقدیر از گروه تئاتر خدام الزهرا (س) شهرستان کارون
توسط کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی انجام گرفت

تقدیر از گروه تئاتر خدام الزهرا (س) شهرستان کارون

در مراسم تقدیر از هنرمندان و عوامل فیلم کوتاه «غدیرنامه ولایت»، توسط مدیر کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی کشور از پیمان ترکاشوند کارگردان گروه تئاتر خدام الزهراء (س) تقدیر شد.

|

نظرات کاربران