در حال بارگذاری ...
رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

کرونا هنرمندان نمایش خوزستان را با چالش مالی مواجه کرده‌است

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با بیان اینکه هنرمندان تئاتر استان به دلیل نجابت از بیان مشکل مالی خود شرم دارند گفت: از مسئولان کشوری و استانی انتظار می‌رود در حمایت از هنرمندان فرهیخته هنر نمایش خوزستان اقدام کنند.

به گزارش تئاتر خوزستان به نقل از خبرگزاری ایرنا – اهواز محمد یاقوت‌پور روز با اشاره به مشکل بسیار حاد تامین معیشت هنرمندان تئاتر استان خوزستان در این شرایط تعطیلی‌های کرونایی اظهار داشت: حدود هفت ماه است که تمام تالارهای نمایش و در پی آن همه فعالیت‌های نمایشی و اجراهای نمایش و حتی برگزاری کارگاه‌های آموزشی در کل کشور و از جمله استان خوزستان تعطیل شده و در حال حاضر بسیاری از هنرمندان فرهیخته تئاتر استان خوزستان گرفتار مشکل تامین هزینه‌ روزمره زندگی خود می باشند.

وی افزود: خوزستان با فرهنگی غنی همیشه در صحنه تئاتر کشور حرف‌ برای گفتن داشته و شعار انجمن هنرهای نمایشی خوزستان که شعار «خوزستان همواره همراه تئاتر» است برای کل جامعه معزز تئاتر کشور آشنا است و انشاالله بتوان با یاری و همدلی هنرمندان و مسئولان بر مشکل تعطیلی‌های کرونایی نیز فائق آییم و مجددا شاهد بالندگی هنر فرهنگ ساز و متعالی نمایش خوزستان بر صحنه مقدس نمایش استان باشیم.

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با بیان این که خوزستان از بسیاری جهات در کل کشور در هنر نمایش شاخص‌ترین استان است گفت: خوزستان بیشترین گروه‌های ثبتی نمایشی کشور را در بین کل استان‌های کشور دارا است و با ۲۷ دفتر انجمن هنرهای نمایشی فعال در کل شهرهای خوزستان از این حیث نیز بیشترین تعداد دفاتر شهرستانی را در انجمن‌های هنرهای نمایشی  به خود اختصاص داده است.

وی افزود: استان خوزستان با حمایت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با برگزاری ۱۹ رویداد و جشنواره ملی و منطقه‌ای تئاتر و همچنین تعداد بالای تولید و اجراهای نمایش نیز رتبه بالایی در آمار تئاتر مراکز به خود اختصاص داده است اما این حجم فعالیت‌های نمایشی نگاه ویژه‌تر مسئولان کشوری به هنر متعالی نمایش استان خوزستان را می‌طلبد.

یاقوت‌پور ادامه داد: در هفت ماهه تعطیلی تالارهای نمایشی، خوزستان با برگزاری چند رویداد و جشنواره مجازی از جمله جشنواره مجازی  بین‌المللی استندآپ کمدی در اهواز، جشنواره  مجازی بازیگری تک، جشنواره مجازی تئاتر طبیان مهر در تجلیل از  کادر درمانی در شهرهای شمال استان خوزستان، جشنواره مجازی تئاتر عروسکی به میزبانی مسجدسلیمان، برنامه‌ریزی‌ مدون برای جشنواره مجازی با محوریت آیین های نمایشی و تعزیه در گستره ملی و برگزاری رویدادها و جشنواره مجازی مختلف جزو پرکارترین انجمن‌های هنر های نمایشی در دوران کرونایی بوده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر نیز برای استمرار سنوات برگزاری رویدادهای مهمی چون جشنواره ملی تئاتر عربی، جشنواره ملی تئاتر لاله‌های سرخ اندیمشک، جشنواره منطقه ای تئاتر کودک و نوجوان دزفول و جشنواره تئاتر خیابانی استانی باغملک و جشنواره آیینی و سنتی نرگس ارغون بهبهان در انجمن هنرهای نمایشی در حال برنامه ریزی هستیم با یاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و ادارات شهرستان‌های میزبان طرحی نو با توجه به محدودیت‌های کرونایی در شاکله برگزاری این دوره جشنواره‌های امسال ایجاد کنیم تا با حفظ پروتکل‌های بهداشتی اجرای این رویدادها با ایده‌های اجرایی نو همراه باشد.

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان اظهار داشت: با هماهنگی که با مسئولان استان خوزستان و مدیران شهرستان‌ها صورت گرفت خوزستان با حفظ پروتکل‌های بهداشتی در برپایی تعزیه و برافراشتن بیرق حسینی با اجرای نمایش‌های تعزیه به سنت هر ساله جزو استان‌هایی است که  این امر را  به خوبی زنده نگه داشت.

وی بیان کرد: در هفته اخیر با توجه به اخذ مجوز از ستاد کرونای استان نوید خوبی در بازگشایی تالارهای نمایشی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به فرهنگ دوستان استان داده شد تا بتوانیم تمرین نمایشی را دنبال کنیم و در ماه‌های پیش رو اجرای‌های نمایشی را بر صحنه تئاتر استان شاهد باشیم همچنین به برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر استان خوزستان در آذر ماه امیدوار باشیم.

بنا به همین گزارش مجموع کل گروه‌های فعال نمایشی در خوزستان بیش از ۱۲۰گروه است که تاکنون ۶۷ گروه نمایشی در استان خوزستان ثبت شده و پروانه فعالیت دریافت کرده اند.
مطالب مرتبط

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

با بهبود وضعیت کرونا شرایط برای بازگشایی تالارهای نمایش خوزستان مهیا است
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

با بهبود وضعیت کرونا شرایط برای بازگشایی تالارهای نمایش خوزستان مهیا است

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به بهبود شرایط کرونایی در استان گفت: فعالیت‌های هنری طبق جدول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد ملی مبارزه با کرونای جزو مشاغل گروه سه به شمار می‌روند و لذا امکان بازگشایی آنها وجود دارد.

|

به منظور هم فکری برای وضعیت تئاتر در دوران کرونا

جلسه‌ی هم اندیشی سرپرستان گروه‌های نمایشی شهرستان شوش برگزار شد
به منظور هم فکری برای وضعیت تئاتر در دوران کرونا

جلسه‌ی هم اندیشی سرپرستان گروه‌های نمایشی شهرستان شوش برگزار شد

نخستین جلسه‌ی سرپرستان گروه های نمایشی پس از هفت ماه تأخیر به خاطر شیوع ویروس منحوس کرونا در محل اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شوش برگزار شد.

|

در نشست معاونت هنری اداره کل و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان مطرح شد

ضرورت توجه جدی به هنرمندان و تئاتر خوزستان
در نشست معاونت هنری اداره کل و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان مطرح شد

ضرورت توجه جدی به هنرمندان و تئاتر خوزستان

نشست مشترک معاونت هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان به منظور بررسی شرایط تئاتر استان خوزستان در دوران کرونا برگزار شد.

|

یادداشت ارمغان بهداروند هنرمند خوزستانی برای وضعیت تماشاخانه های غیردولتی

حراج: به دلیل تغییر شغل
یادداشت ارمغان بهداروند هنرمند خوزستانی برای وضعیت تماشاخانه های غیردولتی

حراج: به دلیل تغییر شغل

هر چه قدر تولد هر تماشاخانه‌‌‌ می‌توانست گوارا باشد؛ تعطیلی هر تماشاخانه‌ دوچندان ناگوار است. از قدیم گفته‌اند: «خاموشی» و «فراموشی» و از همین قرار است که می‌خواهم بگویم گره‌ای که به دست باز می‌شود را به دندان حواله ندهیم.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان خواستار شد

صدا و سیمای خوزستان نسبت به ضبط تصویری تعزیه با گروه‌های نمایشی همکاری کند
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان خواستار شد

صدا و سیمای خوزستان نسبت به ضبط تصویری تعزیه با گروه‌های نمایشی همکاری کند

یاقوت‌پور با بیان اینکه امسال به ‌دلیل محدودیت‌های کرونایی شاید امکان اجرای تعزیه در ایام محرم در جمع عزاداران وجود نداشته باشد گفت: از صدا و سیمای مرکز خوزستان می‌خواهیم نسبت به ضبط تصویری تعزیه‌های فاخر و پخش آن از این رسانه با گروه‌های نمایشی همکاری کند.

|

نظرات کاربران