در حال بارگذاری ...
پیشنهاد انجمن هنرهای نمایشی خوزستان به فرمانداران و شهرداران شهرهای خوزستان

ایجاد میدان‌گاه‌های تعزیه در فضاهای باز شهری برای برپایی مجالس تعزیه

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان به منظور اجرای تعزیه‌های فاخر گروه‌های خوزستانی در ماه محرم، پیشنهاد داد: امکان اجرای تعزیه در ایام تعزیت حسینی با حفظ پروتکل‌های بهداشتی، با همراهی مسئولان شهرستانی به منظور ایجاد میدان‌گاه‌های تعزیه در فضای باز شهری وجود دارد.

به گزارش تئاتر خوزستان محمد یاقوت پور، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با اشاره به نزدیک شدن به آغاز ماه عزاداری امام حسین(ع)، اظهار کرد: حدود ده روز تا فرارسیدن ایام محرم و برپایی بیرق حسینی زمان باقی است و قطعا به این مهم اعتقاد کامل داریم که از میان سنت‌های نمایشی ایرانی، شاید هیچ‌یک به اندازه آیین‌های اجرایی تعزیه نتوانسته است پیشینه ایرانی ـ اسطوره‌ای را به باورهای دینی پیوند زند. تعزیه از دیرباز از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در حوزه علوم اجتماعی و انسانی در ایران بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به ایام محرم و با توجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در تأکید بر حفظ پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری و با توجه به اینکه در دیدگاه دین اسلام، عزاداری و سوگواری اهل بیت(ع) می‌تواند در قالب‌ها، فرم‌ها و ابزاری که در میان ملل و اقوام مختلف مرسوم بوده، محقق شود و به شیوه‌های گوناگون از جمله تعزیه تجلی یابد، انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با ایجاد کانون تخصصی نمایش‌های آیینی و تعزیه با حضور متخصصان کاربلدِ این امر می‌تواند با مشارکت گروه‌های تعزیه اجراهای فاخری را در همه شهرستان‌های استان در ایام محرم و صفر اجرا کند.

یاقوت‌پور ادامه داد: پیشنهاد ما این است که فرمانداران و شهرداران شهرهای استان در حمایت از اجرای تعزیه و با حفظ فاصله اجتماعی، میدان‌گاه‌هایی را در فضاهای باز شهری برای برپایی تعزیت حسینی در قالب اجرای تعزیه ایجاد کنند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان، گفت: از دیرباز تعزیه از جمله آیین‌های جداناپذیر از عزاداری‌های مردم خوزستان بوده و همواره مطالبه برپایی آن را داشته‌اند؛ از سوی دیگر تعزیه یک رسانه مهم و تأثیرگذار است و می‌تواند فلسفه قیام اباعبدالله‌الحسین(ع) را در قالب هنر، پیام‌رسانی کند. چراکه هر ایده و طرحی که در قالب هنر مطرح شود، ماندگاری و تأثیر بیشتری خواهد داشت.

وی بیان کرد: به دلیل اینکه انجمن هنرهای نمایشی استان و کانون تعزیه خوزستان، هرساله با استفاده از نسخ معتبر، تعزیه‌های بزرگ و فاخری را اجرا می‌کند، از استانداری خوزستان می‌خواهیم تا دستور داده و با تشکیل کارگروه‌های اجرایی در راستای همکاری مدیران و مسولان شهرستانها با ایجاد میدان‌گاه‌هایی در تسهیل شرایط اجرای تعزیه‌ها در فضای باز، با مدیریت رعایت فاصله‌گذاری جهت حضور و مشارکت عزاداران حسینی همکاری داشته باشند تا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در حفظ ضوابط ستاد کرونا بتوان تعزیه‌های استان را در این ایام برای عزاداران حسینی اجرا کرد.
مطالب مرتبط

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

برگزاری هم زمان دو همایش تعزیه نشان از تعالی این هنر بر صحنه مقدس نمایش دزفول است
رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

برگزاری هم زمان دو همایش تعزیه نشان از تعالی این هنر بر صحنه مقدس نمایش دزفول است

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در پیامی به مناسبت برگزاری هم زمان دو همایش تعزیه در شهرستان دزفول این اتفاق را نشان از تعالی هنر تعزیه در صحنه مقدس نمایش دزفول دانست.

|

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

کرونا هنرمندان نمایش خوزستان را با چالش مالی مواجه کرده‌است
رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

کرونا هنرمندان نمایش خوزستان را با چالش مالی مواجه کرده‌است

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با بیان اینکه هنرمندان تئاتر استان به دلیل نجابت از بیان مشکل مالی خود شرم دارند گفت: از مسئولان کشوری و استانی انتظار می‌رود در حمایت از هنرمندان فرهیخته هنر نمایش خوزستان اقدام کنند.

|

نظرات کاربران