در حال بارگذاری ...
پیشنهاد انجمن هنرهای نمایشی خوزستان به فرمانداران و شهرداران شهرهای خوزستان

ایجاد میدان‌گاه‌های تعزیه در فضاهای باز شهری برای برپایی مجالس تعزیه

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان به منظور اجرای تعزیه‌های فاخر گروه‌های خوزستانی در ماه محرم، پیشنهاد داد: امکان اجرای تعزیه در ایام تعزیت حسینی با حفظ پروتکل‌های بهداشتی، با همراهی مسئولان شهرستانی به منظور ایجاد میدان‌گاه‌های تعزیه در فضای باز شهری وجود دارد.

به گزارش تئاتر خوزستان محمد یاقوت پور، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با اشاره به نزدیک شدن به آغاز ماه عزاداری امام حسین(ع)، اظهار کرد: حدود ده روز تا فرارسیدن ایام محرم و برپایی بیرق حسینی زمان باقی است و قطعا به این مهم اعتقاد کامل داریم که از میان سنت‌های نمایشی ایرانی، شاید هیچ‌یک به اندازه آیین‌های اجرایی تعزیه نتوانسته است پیشینه ایرانی ـ اسطوره‌ای را به باورهای دینی پیوند زند. تعزیه از دیرباز از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در حوزه علوم اجتماعی و انسانی در ایران بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به ایام محرم و با توجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در تأکید بر حفظ پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری و با توجه به اینکه در دیدگاه دین اسلام، عزاداری و سوگواری اهل بیت(ع) می‌تواند در قالب‌ها، فرم‌ها و ابزاری که در میان ملل و اقوام مختلف مرسوم بوده، محقق شود و به شیوه‌های گوناگون از جمله تعزیه تجلی یابد، انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با ایجاد کانون تخصصی نمایش‌های آیینی و تعزیه با حضور متخصصان کاربلدِ این امر می‌تواند با مشارکت گروه‌های تعزیه اجراهای فاخری را در همه شهرستان‌های استان در ایام محرم و صفر اجرا کند.

یاقوت‌پور ادامه داد: پیشنهاد ما این است که فرمانداران و شهرداران شهرهای استان در حمایت از اجرای تعزیه و با حفظ فاصله اجتماعی، میدان‌گاه‌هایی را در فضاهای باز شهری برای برپایی تعزیت حسینی در قالب اجرای تعزیه ایجاد کنند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان، گفت: از دیرباز تعزیه از جمله آیین‌های جداناپذیر از عزاداری‌های مردم خوزستان بوده و همواره مطالبه برپایی آن را داشته‌اند؛ از سوی دیگر تعزیه یک رسانه مهم و تأثیرگذار است و می‌تواند فلسفه قیام اباعبدالله‌الحسین(ع) را در قالب هنر، پیام‌رسانی کند. چراکه هر ایده و طرحی که در قالب هنر مطرح شود، ماندگاری و تأثیر بیشتری خواهد داشت.

وی بیان کرد: به دلیل اینکه انجمن هنرهای نمایشی استان و کانون تعزیه خوزستان، هرساله با استفاده از نسخ معتبر، تعزیه‌های بزرگ و فاخری را اجرا می‌کند، از استانداری خوزستان می‌خواهیم تا دستور داده و با تشکیل کارگروه‌های اجرایی در راستای همکاری مدیران و مسولان شهرستانها با ایجاد میدان‌گاه‌هایی در تسهیل شرایط اجرای تعزیه‌ها در فضای باز، با مدیریت رعایت فاصله‌گذاری جهت حضور و مشارکت عزاداران حسینی همکاری داشته باشند تا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در حفظ ضوابط ستاد کرونا بتوان تعزیه‌های استان را در این ایام برای عزاداران حسینی اجرا کرد.
مطالب مرتبط

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

با بهبود وضعیت کرونا شرایط برای بازگشایی تالارهای نمایش خوزستان مهیا است
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

با بهبود وضعیت کرونا شرایط برای بازگشایی تالارهای نمایش خوزستان مهیا است

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به بهبود شرایط کرونایی در استان گفت: فعالیت‌های هنری طبق جدول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد ملی مبارزه با کرونای جزو مشاغل گروه سه به شمار می‌روند و لذا امکان بازگشایی آنها وجود دارد.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان خبر داد؛

جشنواره ملی تئاتر لاله‌های سرخ در قالبی جدید برگزار می‎شوند
رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان خبر داد؛

جشنواره ملی تئاتر لاله‌های سرخ در قالبی جدید برگزار می‎شوند

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در هفته بسیج و در آستانه روز 4 آذر روز حماسه مردم اندیمشک از برگزاری جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ اندیمشک و سایر جشنواره های تئاتر استان خوزستان در شاکله ای جدید خبر داد.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان عنوان کرد؛

برگزاری جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ بهمن ماه در اندیمشک
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان عنوان کرد؛

برگزاری جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ بهمن ماه در اندیمشک

چگونگی و نحوه برگزاری بیست و ششمین جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ در سال ۹۹ با توجه به شرایط کرونایی در هفته پیش رو طی جلسه ای به میزبانی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اندیمشک و با حضور نماینده مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی کشور و نماینده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ...

|

نظرات کاربران