در حال بارگذاری ...
یادداشت های هیئت تحریریه درگاه تئاتر خوزستان به مناسبت روز خبرنگار

اینجا درگاه تئاتر خوزستان است...

تئاتر خوزستان: به مناسبت ۱۷ مرداد ماه؛ روز خبرنگار و در این روزهای کرونایی هیئت تحریریه درگاه تئاتر خوزستان یادداشت هایی جداگانه ای درباره فعالیت تئاتر در خوزستان در دوران کرونا و مشکلات و سختی‌های رایج در عرصه خبری منتشر نمودند.

خبرنگاری از جمله مشاغل سخت و پرمخاطره محسوب می‌شود. در شرایط عادی یک خبرنگار در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کند برای دریافت و پوشش اخبار و رویدادها آن هم به شکلی موثق و شفاف، باید جهد و کوششی زاید الوصف داشته باشد چه برسد به شرایط ویژه‌ای همچون اوضاع حاکم که به سبب شیوع بیماری کرونا و رعایت اصل فاصله‌گذاری اجتماعی و اعمال پروتکل‌های بهداشتی به منظور قطع زنجیره ابتلا، کار در این عرصه بغرنج شده چرا که بسیاری از رویدادهای جریان‌ساز تئاتر در استان خوزستان که خوراک عرصه‌ خبری هستند به حالت نیمه‌تعطیل و تعطیل درآمده است.

در اوضاع و احوال کنونی جان سالم به در بردن و رهایی از ورطه این بیماری مهلک، موجب شده است تا کمتر کسی توجهی به اخبار و رویدادهای حوزه‌هایی غیر از سلامت و معیشت داشته باشد و این امر در عین حالی که نگران کننده است، ناگزیر خبرنگاران درگاه تئاتر خوزستان را به دنبال اتخاذ تدابیر به تلاشی دو چندان رساند، تا علاوه بر حفظ پویایی و نشاط در این عرصه، بتوانند همچنان به درستی انعکاس دهنده رویدادهای جریان یافته تئاتر خوزستان در فضای خبری استان و کشور باشند.

به بهانه 17 مرداد؛ روز خبرنگار به منظور قدردانی از تلاش ساعی هیئت تحریریه درگاه تئاتر خوزستان، یادداشت خبرنگاران فعال درگاه تئاتر خوزستان را منتشر کردیم.

اینجا درگاه تئاتر خوزستان است ...

اینجا بوی شرجی و خرماپزان می آید...

اینجا جمعی از گرم ترین شهرهای جهان دور هم جمع شده اند به نام خوزستان...

اینجا افرادی در سالن ها و پلاتوهای گرم و سرد خوزستان، جان و روان خود را می گذارند تا تئاتری جان بگیرد...

اینجا آدم های بسیار کمی هستند که دغدغه این افراد را بفهمند. اهالی رسانه اما در کنار این آدم ها مانده اند...

اینجا اما نوای پی در پی صفحه کلید همچنان در فضا می‌رقصد…

اینجا مغزهای بزرگ فرهیخته ای بی وقفه در پی حقیقت می‌روند پشت مانیتورها و گوشی‌ها...

اینجا پیامبران بدون وحی نشسته‌اند با یک مشت قلب تپنده ناآرام با چشم‌هایی که هرگز نمی‌خوابد و گوش‌هایی که هرگز بسته نمی‌شود…

اینجا یک سری انسان بی ادعا شب‌ها با اضطراب از خواب می‌پرند و ذهنشان تا خود صبح جملات اخبار تئاتر را بالا پایین می کنند تا خبر تکمیل شود...

اینجا در جشنواره های تئاتر سه یا چهار روز پشت سر هم مجبورند در اتاق ستاد خبری نخوابند تا اخبار و تصاویر نمایش ها به موقع مخابره شود...

اینجا در خوزستان هم مثل همه ی جهان ویروس کووید ۱۹ روزانه جان انسان ها را می گیرد و همه به در خانه ماندن دعوت می شوند...

اینجا اما اخبار تئاتر تعطیل نشده و نمی شود...

اینجا دوربین شان، موبایل شان حتی سر و صورتشان و چه بسیار قلب‌هایشان بی گناه، به زوال می‌رود و بر خلاف تصورات و حقوق جهانی شان نه دستمزد می‌گیرند و نه امنیت شغلی و روانی تضمین شده‌ای دارند...

اینجا نگارنده‌های بی ادعا نه فقط سالی یک بار که تقویم همه را هل می‌دهد به سمتشان، بلکه همیشه و در جای جای خوزستان عزیز با افتخار خبرنگارند…

اینجا می‌شود عشق را بویید! چرا که اگر عشق ننامیم شوربختانه یا خوشبختانه، در روزگاری که غول زندگی پا می‌فشارد روی شانه‌هایشان، چیزی جز عشق به تئاتر خوزستان بهانه‌ی خوبی برای ماندن شان نیست…

اینجا عباس کرم الهی، غزل بویری، ایمان شریفی، سمیه مقدم و محمدرضا خردمند می نگارند و عکس ثبت می کنند و فضای مجازی را پر می کنند تا درگاه تئاتر خوزستان همیشه و با افتخار بالا بماند.

پس قطعاً مبارک است روزی که به نام آنهاست.

ساسان شکوریان - مدیر درگاه تئاتر خوزستان

 

هدف ما رضایت هنرمندان تئاتر خوزستان است

خبرنگاران خصوصا آن دسته از خبرنگارانی که در درگاه تئاتر استان خوزستان عاشقانه اخبار و رویدادهای هنری و حاصل دست رنج شما هنرمندان تئاتر خوزستان را منعکس می کنیم وقتی که 17 مردادماه روز خبرنگار از راه می رسد به این امید که مسئولین در این روز توجهی داشته و از هیئت تحریریه درگاه تئاتر خوزستان آن طور که شایسته است تجلیل نماید.

اما اگر توجهی هم نشود نه خستگی را احساس می کنیم و نه در این راه دلسرد می شویم؛ همین که شما هنرمندان پاک تئاتر خوزستان از ما راضی باشید هزاران لوح تقدیر و هدیه برای ما ارزش دارد، چون هدف ما رضایت نسبی شماست.

عباس کرم الهی - خبرنگار درگاه تئاتر خوزستان

 

ضرورت جدی دانستن تعامل تئاتر و رسانه در وضعیت موجود تئاتر ایران

جان   نباشد  جز  خبر  در  آزمون           هر که  را  افزون  خبر  جانش فزون

اقتضای جان چو ای دل آگهی است        هر که آگه تر بود جانش قوی است

خبرنگاران به راستی تجسم امانت، مسئولیت، تعهد، دلسوزی و وظیفه اند.

خبرنگاران وجدان بیدار جهان و تصویرگر زمان خویش هستند، زیرا همواره در عمق جامعه زندگی می کنند و سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه ای، مرهون تلاش های شبانه روزی آنهاست. 

جدی دانستن تعامل تئاتر و رسانه در وضعیت موجود تئاتر ایران و ابراز خرسندی از پذیرش دوسویه ی مسئولیت اجتماعی دست اندرکاران تئاتر و خبر و فعالیت های چشمگیر و توسعه و رشد در حوزه فضای مجازی و سایت، ظرفیتی عظیم را برای تئاتر استان ها فراهم نموده است.

شتاب ترویج تئاتر در دو حوزه ی تنوع تولید و تنوع مخاطب در استان خوزستان را نمی توان بدون حمایت رسانه و همراهی اصحاب رسانه متصور شد و در این راستا درگاه تئاتر خوزستان به مدیریت جناب ساسان شکوریان و تلاش همکاران ارزشمندم که در حال حاضر پنجمین سال فعالیت خود را سپری می کند با فعالیت مضاعف و بدون وقفه و پوشش کامل اخبار تولید و اجراهای تئاتر و رویدادهای نمایشی و ... همواره توانسته رتبه نخست را در میان درگاه های تئاتر کشور کسب و حفظ نماید.

هفدهم مردادماه این روز ارزشمند اجتماعی بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران، نویسندگان و به خصوص همکاران گرامی ام در درگاه تئاتر ایران و خوزستان گرامی و مبارک باد.

غزل بویری - خبرنگار و فضای مجازی درگاه تئاتر خوزستان

 

پرده درگاه تئاتر خوزستان را که کنار بزنید...

به نام آفریننده قلم

اقتضای جان چو ای دل آگهی است     هرکه آگه تر بود جانش قوی است

پرده درگاه تئاتر خوزستان را که کنار بزنید خواهید دید خبرنگارانی آنجا ایستادند که سخت ترین شرایط را تحمل می کنند و از زندگی خود می زنند برای زنده نگه داشتن درگاه تئاتر خوزستان.

تشکر می کنم از مدیر لایق درگاه تئاتر خوزستان برادر مهربانم آقای ساسان شکوریان و دوستان بسیار خوبم خانم غزل بویری، عباس کرم الهی، ایمان شریفی و محمدرضا خردمند عزیز کسی که هیچ وقت من را تنها نگذاشت.

روز خبرنگار به کوششگران فهمیم عرصه رسانه مبارک باد .

سمیه مقدم - خبرنگار و عکاس درگاه تئاتر خوزستان

 

درگاه تئاتر خوزستان هوشمندانه و متعهدانه در مسیر حساس «جهش تولید» عزیمت کرده اند

...و اما ۱۷مرداد، روز ارج و تقدیر به تلاشگران عرصه رسانه که با قلم زرین خود، ریزبینانه و تیزبینانه برای جامعه عمل کرده و در جهت مردم سالاری حرکت می کنند.

امروزه و در عصر اطلاعات و ارتباطات هر که اخبار و اطلاعات واقعی بیشتری داشته باشد موفق تر و پویاتر است و مولوی چه زیبا گفت:

جان نباشد جز خبر در آزمون      هر که را افزون خبر جانش‏ فزون

در سال جاری خبرنگاران چشم و گوش «جهش تولید» هستند و قلم خبرنگاران در مقام پشتیبان وارد عمل می شود و در عرصه هنر نیز با بیان مشکلات و آسیب ها، با مطالبه گری و انتشار اخبار تلاش های شبانه روزی هنرمندان که در مسیر رشد و تعالی فرهنگ و هنر کشور عزیرمان گام بر می دارند مسئولیتی حیاتی دارند.

اصحاب رسانه در زمینه هنر به ویژه همکاران درگاه تئاتر استان خوزستان هوشمندانه و متعهدانه در این مسیر حساس عزیمت کرده اند که دستاوردها و نتایج قابل قبولی و مهمی را در این عرصه به ارمغان آورده اند.

در آستانه عید غدیرخم با یاد شهدای خبرنگار به ویژه شهید محمود صارمی و با تقدیر و تقدیس از مقام والای اصحاب رسانه به ویژه در مسیر حساس فرهنگ هنر، روز خبرنگار را به تمامی خبرنگاران تلاشگر به ویژه خبرنگاران تئاتر خوزستان که از فعالان این زمینه در سطح کشور هستند و رسالت مهمی را بر دوش دارند تبریک و تهنیت عرض نموده و توفیق از خداوند منان آرزومندیم.
محمدرضا خردمند - خبرنگار درگاه تئاتر خوزستان

 

روز خبرنگار یاد روز باشکوه تلاشگران عرصه اندیشه و قلم

و «قلم» بهانه‌ای شد تا ذهنمان را از قید کلمات بی شمار رها کرده و جسورانه در بیکران دنیای «خبر» خلاصه شویم.

 17 مردادماه «روز خبرنگار» یاد روز باشکوه تلاشگران عرصه اندیشه و قلم را به حضور اصحاب رسانه و به ویژه خبرنگاران عزیز تئاتر استان خوزستان تبریک عرض میکنم و تلاش خبرنگاران عزیز را در برافروختن چراغ اطلاع‌رسانی مستقل و مسئولانه ارج می‌نهیم.

بی شک دستیابی به قله‌های پیشرفت، سربلندی و سعادت و تلاش برای انعکاس فعالیت هنرمندان عزیز تئاتر استان خوزستان جز با فعالیت مستمر در عرصه آگاهی و خبررسانی ممکن نمی‌شود.

هفدهم مردادماه این روز ارزشمند اجتماعی بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و همکاران گرامی ام در درگاه تئاتر خوزستان مبارک باد.

ایمان شریفی - عکاس درگاه تئاتر خوزستان
مطالب مرتبط

هم زمان با روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی منتشر شد؛

فعالیت های گروه تئاتر ماتریوشکا در سال 1399
هم زمان با روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی منتشر شد؛

فعالیت های گروه تئاتر ماتریوشکا در سال 1399

در سالی که گذشت با وجود بیماری کرونا در همه جای دنیا و تعطیلی تالارهای نمایشی، گروه تئاتر ماتریوشکا توانست حضوری موفق و پرافتخار در رویدادهای نمایشی کشور داشته باشد.

|

با حضور هنرمندان تئاتر خوزستان و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام شد؛

جشن روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در چهارسو
با حضور هنرمندان تئاتر خوزستان و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام شد؛

جشن روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در چهارسو

مراسم جشن روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی در آموزشگاه هنرهای نمایشی و تماشاخانه چهارسو برگزار شد.

|

طی احکامی جداگانه از سوی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان؛

مسئول دفتر انجمن هنرهای نمایشی اهواز و مدیر تالار آفتاب اهواز منصوب شدند
طی احکامی جداگانه از سوی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان؛

مسئول دفتر انجمن هنرهای نمایشی اهواز و مدیر تالار آفتاب اهواز منصوب شدند

طی احکامی جداگانه از سوی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان مسئول دفتر انجمن هنرهای نمایشی اهواز و مدیر تالار آفتاب اهواز منصوب شدند.

|

با اعلام هیئت انتخاب متون و از سوی دبیرخانه جشنواره؛

چهار نمایش از خوزستان به مرحله بازبینی دومین جشنواره ملی تئاتر آرخه راه یافتند
با اعلام هیئت انتخاب متون و از سوی دبیرخانه جشنواره؛

چهار نمایش از خوزستان به مرحله بازبینی دومین جشنواره ملی تئاتر آرخه راه یافتند

با اعلام هیئت انتخاب متون و با اعلام دبیرخانه جشنواره چهار نمایش از استان خوزستان به مرحله بازبینی دومین جشنواره ملی تئاتر آرخه راه یافتند.

|

از سوی پروژه «چهار فصل تئاتر ایران» حوزه هنری کشور؛

نمایشنامه «عمه خانم» از خوزستان  منتشر شد
از سوی پروژه «چهار فصل تئاتر ایران» حوزه هنری کشور؛

نمایشنامه «عمه خانم» از خوزستان منتشر شد

از سوی دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایش حوزه هنری به سرپرستی ایوب آقاخانی، نمایشنامه «عمه خانم» به نویسندگی اباذر محمدحسنی از استان خوزستان چاپ و منتشر شد.

|

نظرات کاربران