در حال بارگذاری ...
 • توسط شورای راهبردی تئاتر خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان؛

  کمپ آموزش تخصصی هنرهای نمایشی شمال خوزستان در دزفول آغاز شد

  اولین جلسه کمپ آموزش تخصصی هنرهای نمایشی شمال استان خوزستان توسط شورای راهبردی تئاتر خوزستان و با همکای انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در شهرستان دزفول برگزار ...

  استاندار خوزستان در دیدار اعضای شورای اجرایی دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز:

  نگذارید جوانه جشنواره تئاتر بین المللی اهواز بخشکد

  استاندار خوزستان گفت: اکنون که قرار است دوباره جشنواره ای بین المللی در حوزه تئاتر اهواز آغاز شود از هنرمندان انتظار می رود از گذشته درس بگیرید تا جوانه تئاتر اهواز ...

 • در نشست رسانه نمایش «کرگدن» مطرح شد؛

  «کرگدن» حرفی برای جهان امروز دارد

  نشست رسانه ای نمایش «کرگدن» به کارگردانی سیدصادق فاضلی کاری از گروه تئاتر زهور در تالار آفتاب اهواز برگزار شد.

  به گزارش تئاتر خوزستان، نشست رسانه ای نمایش «کرگدن» نوشته اوژن یونسکو و به کارگردانی سیدصادق فاضلی کاری از گروه تئاتر زهور با حضور محمد حیاتی مترجم اثر، مهران نصرت پناه بازیگر و مشاور کارگردان، علاء منشداوی مدیریت کانون تبلیغاتی پلاک ۳ و از حامیان این نمایش، رضا کیانی مشاور فرهنگی هنری استاندار خوزستان، محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان، بهزاد خیراللهی رئیس انجمن هنرهای نمایشی اهواز، رضا علیجانی مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اهواز و رئیس خانه مطبوعات استان خوزستان، کیوان لطفی مجری و کارشناس و اصحاب رسانه و عوامل اجرایی نمایش روز چهارشنبه 8 آبان ماه 98 ساعت 20 در تالار آفتاب اهواز برگزار شد.

  سیدصادق فاضلی،کارگردان نمایش با بیان این که تمرین برای اجرای این نمایش از پنج ماه پیش آغاز شده است اظهار داشت: این نمایش در کل کشور حتی از انگشتان دست نیز کمتر اجرا شده است و اجرای آن در اهواز جای تبریک به مردم این استان را دارد.
  وی توضیح داد: این نمایش با تمام ضعف هایی که دارد حرفی برای امروز جهان دارد.
  این کارگردان با بیان این که هفت مترجم ایرانی اقدام به ترجمه این کتاب کرده اند گفت: از میان ترجمه های متعدد این کتاب آخرین ترجمه متعلق به محمدحیاتی مترجم خوزستانی است که پس از مطالعه هر هفت ترجمه متوجه شدیم ترجمه حیاتی به روزتر و روان تر است.
  وی افزود:  در این کار تمام تلاش خود را به کار بستیم تا کار موفقی از آب درآید و دوستان زیادی نیز ما را حمایت و همراهی کردند.
  فاضلی گفت: از مردم و جوانان درخواست می کنم تئاتر را رها نکنند زیرا اگر حمایت مخاطبان باشد تئاتر نیز به جایگاه واقعی خودش خواهد رسید.
  وی گفت: تمامی شهرستان های استان به جز اهواز امکان برگزاری، تمرین و اجرای تئاتر را دارند، چهار پلاتو در کنار تالار آفتاب زیر باران و ریزگرد در حال نابود شدن هستند امام کسی اهمیت نمی دهد.
  وی گفت: نمایش کرگدن جز ۲ مورد جزیی که از سوی شورای نظارت تذکر داده شد هیچگونه مشکلی نداشت.

  محمد حیاتی، مترجم این اثر نیز با خوانش بخش های کوتاهی از این نمایشنامه گفت: در واقع این نمایشنامه نوعی نمایش ابزورد را به صحنه می‌آورد، ابزورد نه به معنای پوچی و بی معنایی بلکه به این معنا که روابط پوچ اجتماعی را برای مخاطب بازنمایی می‌کند.

  وی با تاکید براینکه اگر برای ابزورد موجودیت را قبول کنیم باید بپذیریم که این ژانر نمایش همواره سیاسی است گفت: تئاتر ابزورد مخالف با تعصب، لجبازی و کیش  و مرام گله‌ای است و در حالی که برخی سعی می‌کنند تئاتر ابزورد را به یک جنبه محدود کنند ولی این تئاتر جنبه سیاسی، فرهنگی، هستی‌شناسی و فلسفی دارد.

  مهران نصرت پناه، یکی از هنرمندان خوزستانی و بازیگر این اثر نمایشی بیان کرد: نمایش «کرگدن» به دردها و مسایل اجتماعی می پردازد  و برای مخاطب دلایل افزایش ناامنی فکری و بی اعتمادی را عنوان می‌کند.

  محمد یاقوت پور رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان نیز دغدغه‌مندی و دغدغه زایی را از جمله شاخصه های مهم اهالی تئاتر دانست و گفت: اهالی تئاتر علاوه بر دغدغه ای که دارند تلاش می کنند نسبت به مسایل پیرامون خود نیز در مخاطب و کسانی که زمام امور در دستشان است دغدغه ایجاد کنند و همیشه یک گام از دیگران جلوتر باشند.

  وی با بیان این که نمایش ها به سمت نمایش پلاتویی رفته اند گفت: سرانه سالن نمایش شهرستان اهواز نسبت به دیگر شهرستان های استان پایین تر است و بضاعت کمتری نیز در این زمینه دارد.

  رضا کیانی مشاور استاندار در امور هنری استان با بیان این که تئاتر هنری وارداتی است بیان کرد: مردم خوزستانی حق دارند با هنرمندان دنیا آشنا شوند لذا اجرای نمایش «کرگدن» را باید نقطه عطفی در تئاتر استان تلقی کنیم.
  وی نقش رسانه‌ها را در کمک به تئاتر استان بسیار موثر دانست و گفت: رسانه ها با توجه به ظرفیت اطلاع‌رسانی، نقد و کنشگری می‌توانند به کیفیت و غنای فعالیت‌های هنری اضافه کنند.
  وی  پیوند میان رسانه و هنر را یکی از دغدغه‌های خود عنوان کرد و گفت: از رسانه ها استدعا دارم که برای کمک به هنر استان وارد میدان شوند.

   

  نمایش «کرگدن» نمایشنامه‌ای در سه پرده به قلم اوژن یونسکو، نمایشنامه‌نویس فرانسوی رومانیایی‌تبار است که در سال ۱۹۵۹ نوشته شد از این اثر به عنوان یکی از مهم‌ترین نمایشنامه‌های سده بیستم و در زمره یکی از نگین‌های تئاتر دنیا در تمام اعصار یاد می‌شود.

  «کرگدن‌» بارها در سراسر جهان از جمله ایران بر صحنه رفته ‌است که از جمله  اجراهای آن در ایران می توان به اثر حمید سمندریان در سال ۱۳۵۰ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و اثر فرهاد آییش در ۱۳۷۸در تئاتر شهر اشاره کرد.

   

  اجرای نمایش «کرگدن» کاری از گروه نمایش زهور به کارگردانی سیدصادق فاضلی با بازی  مهران نصرت پناه، حمیدزاهد نمازی، محمدغدیرزاده، احسان عباسی، حسین ناخدا، ریحانه مسعودی، فروغ کیماسی، کمند غریب دوست، شبنم کاکازاده و لیلا میاح از پنجشنبه 9 آبان ماه 98 به مدت ۲۵ شب در ساعت ۲۰ در تالار آفتاب اهواز روی صحنه خواهد بود .
  مطالب مرتبط

  سیدصادق فاضلی دبیر اولین جشنواره ملی تئاتر نفت:

از استاندار خوزستان می خواهیم به صورت ویژه به فکر رفع مشکلات جشنواره ملی تئاتر نفت باشند
  سیدصادق فاضلی دبیر اولین جشنواره ملی تئاتر نفت:

  از استاندار خوزستان می خواهیم به صورت ویژه به فکر رفع مشکلات جشنواره ملی تئاتر نفت باشند

  نفت از دیرباز با زندگی مردم جنوب گره خورده و جزئی از تاریخ آنها شده است. اما با این حال تاکنون حرکت در خور شأنی که اهمیت نفت را بشناساند صورت نگرفته بود. حال هنرمندان تئاتر خوزستان دست به کار شده اند تا در این مسیر پرچمدار باشند و اولین جشنواره ملی تئاتر نفت را در شهرستان اهواز ...

  |

  نظرات کاربران