در حال بارگذاری ...
در نشست رسانه نمایش «کرگدن» مطرح شد؛

«کرگدن» حرفی برای جهان امروز دارد

نشست رسانه ای نمایش «کرگدن» به کارگردانی سیدصادق فاضلی کاری از گروه تئاتر زهور در تالار آفتاب اهواز برگزار شد.

به گزارش تئاتر خوزستان، نشست رسانه ای نمایش «کرگدن» نوشته اوژن یونسکو و به کارگردانی سیدصادق فاضلی کاری از گروه تئاتر زهور با حضور محمد حیاتی مترجم اثر، مهران نصرت پناه بازیگر و مشاور کارگردان، علاء منشداوی مدیریت کانون تبلیغاتی پلاک ۳ و از حامیان این نمایش، رضا کیانی مشاور فرهنگی هنری استاندار خوزستان، محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان، بهزاد خیراللهی رئیس انجمن هنرهای نمایشی اهواز، رضا علیجانی مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اهواز و رئیس خانه مطبوعات استان خوزستان، کیوان لطفی مجری و کارشناس و اصحاب رسانه و عوامل اجرایی نمایش روز چهارشنبه 8 آبان ماه 98 ساعت 20 در تالار آفتاب اهواز برگزار شد.

سیدصادق فاضلی،کارگردان نمایش با بیان این که تمرین برای اجرای این نمایش از پنج ماه پیش آغاز شده است اظهار داشت: این نمایش در کل کشور حتی از انگشتان دست نیز کمتر اجرا شده است و اجرای آن در اهواز جای تبریک به مردم این استان را دارد.
وی توضیح داد: این نمایش با تمام ضعف هایی که دارد حرفی برای امروز جهان دارد.
این کارگردان با بیان این که هفت مترجم ایرانی اقدام به ترجمه این کتاب کرده اند گفت: از میان ترجمه های متعدد این کتاب آخرین ترجمه متعلق به محمدحیاتی مترجم خوزستانی است که پس از مطالعه هر هفت ترجمه متوجه شدیم ترجمه حیاتی به روزتر و روان تر است.
وی افزود:  در این کار تمام تلاش خود را به کار بستیم تا کار موفقی از آب درآید و دوستان زیادی نیز ما را حمایت و همراهی کردند.
فاضلی گفت: از مردم و جوانان درخواست می کنم تئاتر را رها نکنند زیرا اگر حمایت مخاطبان باشد تئاتر نیز به جایگاه واقعی خودش خواهد رسید.
وی گفت: تمامی شهرستان های استان به جز اهواز امکان برگزاری، تمرین و اجرای تئاتر را دارند، چهار پلاتو در کنار تالار آفتاب زیر باران و ریزگرد در حال نابود شدن هستند امام کسی اهمیت نمی دهد.
وی گفت: نمایش کرگدن جز ۲ مورد جزیی که از سوی شورای نظارت تذکر داده شد هیچگونه مشکلی نداشت.

محمد حیاتی، مترجم این اثر نیز با خوانش بخش های کوتاهی از این نمایشنامه گفت: در واقع این نمایشنامه نوعی نمایش ابزورد را به صحنه می‌آورد، ابزورد نه به معنای پوچی و بی معنایی بلکه به این معنا که روابط پوچ اجتماعی را برای مخاطب بازنمایی می‌کند.

وی با تاکید براینکه اگر برای ابزورد موجودیت را قبول کنیم باید بپذیریم که این ژانر نمایش همواره سیاسی است گفت: تئاتر ابزورد مخالف با تعصب، لجبازی و کیش  و مرام گله‌ای است و در حالی که برخی سعی می‌کنند تئاتر ابزورد را به یک جنبه محدود کنند ولی این تئاتر جنبه سیاسی، فرهنگی، هستی‌شناسی و فلسفی دارد.

مهران نصرت پناه، یکی از هنرمندان خوزستانی و بازیگر این اثر نمایشی بیان کرد: نمایش «کرگدن» به دردها و مسایل اجتماعی می پردازد  و برای مخاطب دلایل افزایش ناامنی فکری و بی اعتمادی را عنوان می‌کند.

محمد یاقوت پور رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان نیز دغدغه‌مندی و دغدغه زایی را از جمله شاخصه های مهم اهالی تئاتر دانست و گفت: اهالی تئاتر علاوه بر دغدغه ای که دارند تلاش می کنند نسبت به مسایل پیرامون خود نیز در مخاطب و کسانی که زمام امور در دستشان است دغدغه ایجاد کنند و همیشه یک گام از دیگران جلوتر باشند.

وی با بیان این که نمایش ها به سمت نمایش پلاتویی رفته اند گفت: سرانه سالن نمایش شهرستان اهواز نسبت به دیگر شهرستان های استان پایین تر است و بضاعت کمتری نیز در این زمینه دارد.

رضا کیانی مشاور استاندار در امور هنری استان با بیان این که تئاتر هنری وارداتی است بیان کرد: مردم خوزستانی حق دارند با هنرمندان دنیا آشنا شوند لذا اجرای نمایش «کرگدن» را باید نقطه عطفی در تئاتر استان تلقی کنیم.
وی نقش رسانه‌ها را در کمک به تئاتر استان بسیار موثر دانست و گفت: رسانه ها با توجه به ظرفیت اطلاع‌رسانی، نقد و کنشگری می‌توانند به کیفیت و غنای فعالیت‌های هنری اضافه کنند.
وی  پیوند میان رسانه و هنر را یکی از دغدغه‌های خود عنوان کرد و گفت: از رسانه ها استدعا دارم که برای کمک به هنر استان وارد میدان شوند.

 

نمایش «کرگدن» نمایشنامه‌ای در سه پرده به قلم اوژن یونسکو، نمایشنامه‌نویس فرانسوی رومانیایی‌تبار است که در سال ۱۹۵۹ نوشته شد از این اثر به عنوان یکی از مهم‌ترین نمایشنامه‌های سده بیستم و در زمره یکی از نگین‌های تئاتر دنیا در تمام اعصار یاد می‌شود.

«کرگدن‌» بارها در سراسر جهان از جمله ایران بر صحنه رفته ‌است که از جمله  اجراهای آن در ایران می توان به اثر حمید سمندریان در سال ۱۳۵۰ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و اثر فرهاد آییش در ۱۳۷۸در تئاتر شهر اشاره کرد.

 

اجرای نمایش «کرگدن» کاری از گروه نمایش زهور به کارگردانی سیدصادق فاضلی با بازی  مهران نصرت پناه، حمیدزاهد نمازی، محمدغدیرزاده، احسان عباسی، حسین ناخدا، ریحانه مسعودی، فروغ کیماسی، کمند غریب دوست، شبنم کاکازاده و لیلا میاح از پنجشنبه 9 آبان ماه 98 به مدت ۲۵ شب در ساعت ۲۰ در تالار آفتاب اهواز روی صحنه خواهد بود .
مطالب مرتبط

در راستای تشویق و ترغیب مردم به قرنطینه خانگی؛

فیلم تئاترهای گروه نمایشی زهور خوزستان را در آپارات ببینید
در راستای تشویق و ترغیب مردم به قرنطینه خانگی؛

فیلم تئاترهای گروه نمایشی زهور خوزستان را در آپارات ببینید

گروه تئاتر زهور خوزستان به سرپرستی سید صادق فاضلی در راستای تشویق و ترغیب مردم به قرنطینه خانگی به علت شیوع بیماری کرونا، تعداد زیادی از تولیدات نمایشی خود را در سایت آپارت به اشتراک گذاشت.

|

با حضور مسئولین ارشد استانی و به صورت مجازی

آیین افتتاحیه اولین جشنواره بین المللی استندآپ کمدی آنلاین در کلانشهر اهواز برگزار می شود
با حضور مسئولین ارشد استانی و به صورت مجازی

آیین افتتاحیه اولین جشنواره بین المللی استندآپ کمدی آنلاین در کلانشهر اهواز برگزار می شود

آیین افتتاحیه اولین جشنواره بین المللی استندآپ کمدی آنلاین با حضور مسئولین ارشد استان خوزستان و به صورت مجازی جمعه 13 تیرماه 99 ساعت 22 در کلانشهر اهواز برگزار می گردد.

|

یادداشت هنرمند پیشکسوت تئاتر خوزستان به مناسبت «روز ملی هنرهای نمایشی»؛

تئاتر ما بیش از آنکه نیازمند پول باشد، هنرمند مسئول می خواهد
یادداشت هنرمند پیشکسوت تئاتر خوزستان به مناسبت «روز ملی هنرهای نمایشی»؛

تئاتر ما بیش از آنکه نیازمند پول باشد، هنرمند مسئول می خواهد

هنرمند پیشکسوت تئاتر استان خوزستان به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی 99 و روز جهانی تئاتر یادداشتی را در اختیار درگاه تئاتر خوزستان قرار داد.

|

نظرات کاربران