در حال بارگذاری ...
 • توسط گروه تئاتر آفتاب خوزستان؛

  «خورشید کاروان» در یادمان شهدای گمنام اندیمشک به صحنه رفت

  در سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی، نمایش مذهبی «خورشید کاروان» توسط گروه تئاتر آفتاب خوزستان در یادمان شهدای گمنام شهرستان اندیمشک به روی صحنه رفت.

  به گزارش تئاتر خوزستان، نمایش مذهبی «خورشید کاروان» به نویسندگی مهدی متوسلی و کارگردانی محمد یاقوت پور از 24 تا 26 مهرماه 98 ساعت 21 در سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی در یادمان شهدای گمنام شهرستان اندیمشک به روی صحنه رفت.

  محمد یاقوت پور کارگردان نمایش «خورشید کاروان» در گفت و گو با تئاتر خوزستان گفت: نمایش «خورشید کاروان» بر اساس قصه تاریخی و مستند نگارش شده که به واقعه پس از عاشورا و حرکت کاروان اسرا به سمت شام و بیتوته کردن کاروان اسرا در یک کلیسایی در نزدیکی های شام و منقلب شدن راهب مسیحی با مواجهه با سر مقدس حضرت امام حسین (ع ) می پردازد.

  کارگردان نمایش با معرفی بازیگران نمایش اظهار داشت: در نمایش «خورشید کاروان» محمد مهر پویان، امیر سلامی نیا، محمد جعفری، مجید صادپاپی، محمدرضا احمدی، جواد رزاقی، محسن عرب زاده، هوشنگ ضیائی پور، رضا قادری فر، رومینا بزرگی، مسعود آبدانانی، محسن آبدانی و شهرام بازگیر ایفای نقش می کنند.

  یاقوت پور در ادامه در خصوص عوامل نمایش «خورشید کاروان» گفت: ستار رشنو (گریم)، محسن عرب زاده (ساخت تیزر، طراح بروشور وکارگردانی تصویر)، رضا قادری (موسیقی)، محمد جعفری (نوای اجرا)، خانم کلایی (طراح لباس) و محمد یاقوت پور (طراح صحنه) هستند.

  کارگردان نمایش در مورد شیوه اجرایی این نمایش افزود: ما سعی کردیم در این نمایش از مولتی مدیای تصویر استفاده کنیم که تکنیکی نو در شیوه اجرایی این اثر است. گروه از دو ماه پیش بعضی از تصاویر را باز تولید کرد به طوری که هم زمان با اجرای نمایش میدانی و صحنه ای با استفاده از ال ای دی بزرگی که در بک صحنه وجود دارد سعی در تلفیق آن با اجرای خود کرده ایم که با این شیوه بهتر بتوانیم رسالت نمایش و پیام اثر را به مخاطب خود ارائه دهیم.

  یاقوت پور در ادامه اظهار کرد: این نمایش به دو شیوه اجرایی اجرا شده است. بخش اول نمایش بر صحنه که  قسمتی از خورشید کاروان را شامل می شود و بر ضابطه و قواعد نمایش صحنه ای استوار است و بخش دوم نمایش تعزیه میدانی که با فلاش بکی به واقعه کربلا و شهادت حضرت عباس علیه السلام می پردازد که شیوه اجرایی آن با بهره گیری از قواعد تعزیه میدانی اجرا می شود.

  وی یادآورشد: دوره گذشته فلش‌بک به شهادت حضرت علی اکبر علیه السلام می پرداخت و امسال تلفیق اجرای نمایش صحنه ای و هم زمان اجرای میدانی و همچنین بهره گیری از  مولتی مدیای تصویر باعث شده که این تنوع شیوه‌های اجرایی مورد توجه خیلی از علاقه مندان و مخاطبین ما قرار بگیرد.

  یاقوت پور افزود: یکی از ویژگی‌های نمایش «خورشید کاروان» این است که در دل اجرای نمایش ما گریزی می زنیم به شهدای مدافع حرم و شهدای هشت سال دفاع مقدس و وقایع اتفاقیه ای که در طی هشت سال جنگ تحمیلی به شهرستان اندیمشک وارد شده از جمله حادثه ۴ آذر، وقایع دوکوهه و ایستگاه راه آهن که محل عبور بسیاری از رزمندگان ما بوده است.

  کارگردان نمایش «خورشید کاروان» در ادامه گفت: در این نمایش بعد از شهادت حضرت عباس علیه السلام، زلفی گره می زنیم به ابوالفضل هایی که جان خود را برای ناموس و خاک وطن اهدا کردند. این موضوع خیلی برای مردم اندیمشک چشمگیر بود و مورد استقبال قرار گرفت چون نوستالژی و مرور خاطراتی  از دوران هشت ساله دفاع مقدس برای این مردم بود.

  محمد یاقوت پور تصریح کرد: یکی از ویژگی های بارزی که به ما تجربه تازه ای بخشید این بود که محل اجرای نمایش از تالار نمایشی که حدود ۳۰۰ نفر گنجایش دارد به یادمان شهدای گمنام اندیمشک و فضای باز دوهزار متری یادمان انتقال یافت که هرچند برای تدارک ملزومات و لجستیک و ایجاد سن و جایگاه تماشاگران و نور و صوت و ال ای دی و.... با زحمت مضاعفی روبرو بودیم اما استقبال حداکثری هر شب مابین دو تا سه هزار نفر تماشاگر که از زوار اربعین حسینی از کلیه نقاط کشور بودند خستگی را از تن گروه خارج می کرد.

  وی اظهار داشت: اندیمشک به عنوان شهر مبدا ورودی زوار اربعین به استان خوزستان شناخته شده و موکب های زیادی در ورودی شهدای گمنام  اندیمشک ایجاد کردیم که در دل آن ما سعی کردیم علاوه بر پذیرایی غذایی از زائرین عزیز پذیرایی فرهنگی نیز ایجاد کنیم که اجرای نمایش خورشید کاروان جزئی از آن پذیرایی فرهنگی توسط موکب هنرمندان گروه آفتاب به حساب می آید.

  وی در انتها افزود : این نمایش در قالب سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی اجرا می شود که در دو منطقه استان خوزستان یکی مرز چذابه و دیگری ورودی یادمان شهدای گمنام اندیمشک اجرا می رود و جا دارد  تشکر کنم از مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مسئولین شهرستان اندیمشک اعم از نماینده محترم و فرهنگ دوست مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اندیمشک، هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان، انجمن هنرهای نمایشی اندیمشک، ستاد اربعین شهرستان و کلیه مسئولینی که در بر پایی آئین ها و مناسک زوار و برافراشتن بیرق پرچم اربعین حسینی با ما همدل و همراه بودند که به حق سنگ تمام هم گذاشتند و همچنین تشکر ویژه از گروه فرهنگی هنری آفتاب خوزستان که خالصانه و صادقانه در اجرای این نمایش همراه من بودند، داشته باشم.
  مطالب مرتبط

  پیام رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان به سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی:

آیین‌های عاشورایی مناسکی هویت‌ساز هستند
  پیام رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان به سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی:

  آیین‌های عاشورایی مناسکی هویت‌ساز هستند

  رئیس انجمن هنرهای نمایش استان خوزستان به مناسبت برگزاری سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی در خوزستان پیامی را منتشر کرد.

  |

  در سومین روز از برگزاری سومین سوگواره ملی تئاتر میدانیو تعزیه اربعین حسینی؛

«برگی از خاطرات» و «مدافعان حرم» در چذابه اجرا شدند
  در سومین روز از برگزاری سومین سوگواره ملی تئاتر میدانیو تعزیه اربعین حسینی؛

  «برگی از خاطرات» و «مدافعان حرم» در چذابه اجرا شدند

  در ادامه برنامه های سومین روز برگزاری سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی، دو تئاتر میدانی در پایانه مرزی چذابه اجرا شدند و مورد استقبال عموم زائران قرار گرفتند.

  |

  در دومین روز برگزاری سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

استاندار خوزستان به تماشای تئاترهای میدانی و مجلس تعزیه در پایانه مرزی چذابه نشست
  در دومین روز برگزاری سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

  استاندار خوزستان به تماشای تئاترهای میدانی و مجلس تعزیه در پایانه مرزی چذابه نشست

  استاندار خوزستان با حضور در سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی، به تماشای تئاترهای میدانی و مجلس تعزیه در پایانه مرزی چذابه نشست.

  |

  با حضور مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران

سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی در مرز چذابه آغاز شد
  با حضور مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران

  سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی در مرز چذابه آغاز شد

  آئین افتتاح سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی با حضور مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی کشور در مرز چذابه برگزار شد.

  |

  با حضور مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران؛

آغاز سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی در خوزستان
  با حضور مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران؛

  آغاز سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی در خوزستان

  سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی 22 مهرماه، با حضور مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در پایانه مرزی چذابه در استان خوزستان آغاز می شود.

  |

  نظرات کاربران