در حال بارگذاری ...
 • با اعلام هیئت داوران سه بخش جشنواره؛

  برگزیدگان دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان معرفی شدند

  دومین جشنواره استانی تئاتر شهر آبادان با حضور جمعی از اهالی هنر تئاتر، مسئولین فرهنگی منطقه آزاد اروند و گروه های نمایشی با اعلام برگزیدگان در سینما مهر آبادان به ...

  با اعلام آراء هیئت داوران؛

  «در ایستگاه راه آهن» برگزیده بخش مینی مال دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان

  دومین جشنواره استانی تئاتر شهر آبادان با حضور جمعی از اهالی هنر تئاتر، مسئولین فرهنگی منطقه آزاد اروند و گروه های نمایشی با اعلام برگزیدگان در سینما مهر آبادان به ...

 • با حضور رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان؛

  آیین اختتامیه هفتمین سوگواره عاشورائیان دزفول برگزار شد

  مراسم اختتامیه هفتمین سوگواره عاشورائیان دزفول با حضور رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان، دبیر سوگواره و گروه های شرکت کننده برگزار شد.

  به گزارش تئاتر خوزستان، مراسم اختتامیه هفتمین سوگواره عاشورائیان دزفول با حضور محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان، دبیر جشنواره و گروه های شرکت کننده روز جمعه ۱۲ مهرماه 98 در سالن اجتماعات سازمان عمران شهرداری دزفول برگزار شد.

  در آغاز مراسم عباس چناری مجری برنامه ضمن خوش آمدگویی شعری در مدح امام حسین (ع) به همراه نوازندگی فلوت توسط روشن دل آقای درآمد، فضای آئینی به حضار دادند.

  در ادامه مراسم گروه سنج و دمام فدائیان علی اکبر (ع) شروع به  نواختن کردند و بعد از آن نمایش دو نفره توسط گروه نمایشی هدی اجرا شد.

  عبدالمحمد نعناکار دبیر هفتمین سوگواره عاشورائیان دزفول در خصوص محتوی مجالس تعزیه گفت: نسخه های دزفول جز قدیمی ترین نسخه هایی است که وجود دارد. ادبیات ما بسیار غنی است و من متاسفم برای کسانی که نسخه ها را نگهداری کردند و به دست تعزیه خوان ها نمی دهند.

  وی افزود: امسال غریب بودیم. سال گذشته شهرداری دزفول تبلیغات سوگواره را انجام داد و توانستیم سوگواره را به صورت استانی برگزار کنیم اما امسال تنها یک شهرستان شوش به همراه چند گروه از حومه دزفول در سوگواره شرکت کردند.

  نعناکار گفت: خیلی از آیین ها به دست فراموشی سپرده می شود و خوشحال هستم که امسال قبل از اجرای هر تعزیه یک مراسم آئینی برگزار کردیم و از تمامی بزرگان این عرصه خواهش می کنم نگذارند علم یراق و آیین های محرم فراموش شود تا ما بتوانیم این آئین ها را به نسل بعدی منتقل کنیم.

  دبیر سوگواره در پایان افزود: ما دست خالی بودیم اما در دستان ما پر از اخلاص بود. این دست همان دستی است که همه به ابا عبدالله الحسین (ع) دادیم.

  در بخش بعدی مراسم محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان ضمن برشمردن رویدادهای تعزیه در حال برگزاری در استان خوزستان در ماه صفر گفت: امسال سه رویداد در حوزه تعزیه از جمله هفتمین سوگواره عاشورائیان دزفول، دوازدهمین همایش تعزیه و آیین های نمایشی محرم در اهواز و سومین سوگواره تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی در چزابه در استان خوزستان در حال برگزاری است.

  یاقوت پور افزود: در ایران تا به حال نداشتیم قبل از تعزیه خوانی مراسم آئینی داشته باشیم اما دزفول امسال این کار را انجام داده است که جای تقدیر دارد و از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی دزفول به خاطر استمرار هفت ساله این سوگواره تقدیر و تشکر می کنم.

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی در پایان گفت: با وجود پیر غلامان و بزرگانی که در مجلس حضور دارند ما باید بتوانیم بیرق پرچم حسینی را بالا ببریم.

  در ادامه گروه سنتی «طاها» نوحه خوانی سه نفره ای را انجام دادند و در ادامه با حضور عبدالمحمد نعناکار دبیر هفتمین سوگواره عاشورائیان و محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان  با لوح تقدیر و تندیس سوگواره از پیرغلامان و زحمت کشان هفتمین سوگواره عاشورائیان تقدیر و تجلیل شد.
  نظرات کاربران