در حال بارگذاری ...
 • رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

  همراه و همگام با هنرمندان تئاتر اهواز تا تکمیل پلاتوهای تالار آفتاب خواهیم ماند

  رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به مشکلات سخت‌افزاری تئاتر اهواز گفت: بدون شک بی‌مهری‌های سخت‌افزاری و زیرساختی نسبت به ساخت و تعمیر و تجهیز پلاتو‌ها در کلانشهر اهواز گریبان جامعه تئاتر اهواز را گرفته است و من به عنوان مسئول انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان اول نفری خواهم بود که پای مطالبه به حق عزیزان تئاتری اهواز را امضا خواهم کرد.

  محمد یاقوت‌پور در گفت‌وگو با تئاتر خوزستان، اظهار کرد: این قول را به جامعه تئاتری اهواز و استان خوزستان می‌دهم که پابه‌پای تئاتری‌های استان خوزستان و اهواز و همگام و همصدا با دوستان و با همراهی مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شورای راهبردی تئاتر استان و هیات رییسه کوشای انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در تحقق این امر مهم که ایجاد زیرساخت‌های مناسب و سالن های استاندارد برای تئاتر اهواز است حرکت کنیم.

  وی خاطرنشان کرد: ما در استان خوزستان در 2 سال اخیر با حمایت اداره کل و همچنین مسئولین محترم  شهرستانی و شورای راهبردی تئاتر استان در بیش از 12 شهرستان پلاتوهای زیادی را مورد تجهیز، تعمیر و حتی ایجاد پلاتوی جدید قرار داده‌ایم. برای مثال در شهرستان شوش در اردبیهشت ماه امسال یک پلاتوی جدید را به بهره‌برداری می‌رسانیم. یا در شهرستان اندیمشک با اختصاص 500 میلیون تومان توسط استانداری  و با پیگیری های مسئولین شهرستانی کلنگ احداث سومین پلاتوی تخصصی این شهر به گنجایش 150 نفر زده شده است.

  یاقوت‌پور با بیان این که دغدغه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان ایجاد پلاتوهای تخصصی تئاتر در سطح استان است یادآوری کرد: شاهد هستیم که پرشمارترین و نام‌آورترین هنرمندان عرصه تئاتر خوزستان در اهواز به سر می‌برند که بایستی نگاه ویژه تری به امور هنرمندان کلان شهر اهواز داشته باشیم.

   اما یکی از مواردی که در راستای همین درخواست دوستان در سال‌های اخیر پیگیری شده است بحث خانه هنرمندان است که در ضلع پشتی تالار آفتاب قرار دارد که جدای از چهار پلاتوی مورد مطالبه دوستان است.

  او ادامه داد: پروژه خانه هنرمندان اکنون 10 سال است که به طول انجامیده و این خرده‌ای است که خود ما هم به مسئولان استانی می‌گیریم. اما اکنون این پروژه و در دوران مدیریت دکتر جوروند که دلسوزانه پیگیر امور هنرمندان بوده اند پیشرفت بسیار خوبی داشته و با بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی، پنج پلاتوی تخصصی تئاتر را در اختیار هنرمندان تئاتر قرار خواهد داد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تئاتر یکی از این پنج پلاتو واقع در طبقه همکف با دارا بودن جایگاه تماشاگران دوار، استانداردترین و به‌روزترین پلاتو تئاتر کشور خواهد بود و دکتر جوروند قول مساعد جهت واگذاری یک طبقه کامل از این مجموعه به انجمن هنرهای نمایشی استان که مشتمل بر سالن های تمرین و چندین کلاس جهت آموزش و همچنین فضایی جهت ایجاد موزه تئاتر خوزستان است را داده است.

  رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به این که سه جبهه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان، شورای راهبردی تئاتر استان و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان بی‌وقفه پیگیر تکمیل پروژه خانه هنرمندان هستند گفت: خوشبختانه به دلیل این که برای این پروژه ردیف اعتباری از طرف وزارتخانه در نظر گرفته شده ما در خصوص تکمیل پروژه خانه هنرمندان که با اهتمام ویژه دکتر جوروند مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حال پیگیری است  نگرانی خاصی نداریم و انشاالله به زودی شاهد افتتاح این پنج پلاتوی تخصصی خواهیم بود که با جمع سه سالن موجود در تالار آفتاب و انشاالله حصول نتیجه ساخت چهار پلاتوی در حال ساخت عدد سالن های مجموعه آفتاب اهواز به دوازده سالن نمایش خواهد رسید که از مجموعه فعلی تئاتر شهر تهران نیز پرشمارتر خواهد بود.

  یاقوت‌پور همچنین در خصوص مشکل پیش آمده برای ساخت ‌و ساز چهار پلاتو در ضلع شمالی تالار آفتاب توضیح داد: مجموعه چهار پلاتویی که در ضلع شمالی تالار آفتاب قرار دارد سال گذشته به همت پنج تن از پیشکسوتان تئاتر اهواز (حشمت‌الله قاسمی، سید صادق فاضلی، حسین محمدی، افشین القاسی و مهرداد بهراد) که خالصانه پیگیر این موضوع بودند کلنگ‌زنی شد اما در روز اولی که کلنگ این پروژه به زمین زده شد همه می‌دانستند که این زمین متعلق به شهرداری است که با رایزنی‌ها و پیگیری‌های مصرانه با شهرداری و شورای شهر اهواز مصوب شد که این زمین در اختیار بخش فرهنگی قرار گیرد. سپس با تلاش شبانه‌روزی همین دوستان مصوب شد تا اعتباری از جانب شهرداری اهواز برای ساخت پلاتو تخصیص داده شود.

  وی تصریح کرد: اشتباهی که در روند ساخت چهار پلاتو در ضلع شمالی تالار آفتاب صورت گرفت این بود که در روز اول تصمیم بر این شد تا با بودجه در نظر گرفته شده تنها یک پلاتو ساخته شود اما روز دوم گفتند یک یا دو پلاتو که با یک برآورد مالی پی بردیم که حداکثر می‌توان 2 پلاتو به مجموعه تالار آفتاب اضافه کرد اما متاسفانه اشتباه محاسباتی که این عزیزان در وهله اول با آن مواجه شدند این بود که گمان می‌کردند بتوانند منابع مالی بیشتری را برای ساخت پلاتو تامین کنند. به همین دلیل در طرح و نقشه این 2 پلاتو را به چهار پلاتو توسعه دادند که این امر خارج از بنیه مالی تزریق شده به پروژه بود.

  او تاکید کرد: اگر دوستان عزیز در شورای سیاست‌گذاری تئاتر اهواز در دوره قبل که خالصانه و متواضعانه برای اعتلای فرهنگ و هنر شهر اهواز پیگیر این موضوع بودند به همان 2 پلاتو اکتفا می‌کردند هیچ گاه این سازه‌ها نیمه‌کاره رها نمی‌شدند. بنابراین ما اگر واقع‌بینانه منابع را مدیریت می‌کردیم و 2 پلاتو را می‌ساختیم طبق تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت ارشاد و دکتر شریعتی استاندار محترم و هنر دوست استان  امضا شده بود به طور کامل این پلاتوها را به لحاظ نور و صدا و صندلی و سخت‌افزار تجهیز و آگوستیک می‌کردیم و اکنون قابل بهره وری و اجرای نمایش بودند.

  رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با بیان این که از استاندار درخواست اختصاص اعتبار ویژه برای ساخت و تکمیل پنج پلاتو خانه هنرمندان را داریم اظهار کرد: از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا دارم همان طور که در این سه ساله گذشته  به انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان اعتماد کامل در واگذاری و مدیریت کامل مجموعه تالار آفتاب به انجمن را داشتند، مانند گذشته مدیریت کامل تالار آفتاب را در اختیار هنرمندان تئاتر خوزستان قرار دهد و آن را در هیچ  مزایده‌ عمومی شرکت ندهد.

  اما برای ساخت آن چهار پلاتو مشخصا پیشنهاد من این است که همان پنج نفر دوست عزیزی که شورای سیاست‌گذاری تئاتر اهواز را بر عهده داشتند، در نشستی رسمی نسبت به شفاف‌سازی در خصوص میزان هزینه کردها، دریافت منابع و حتی بدهی‌های پروژه ساخت چهار پلاتو در ضلع شمالی تالار آفتاب اقدام کنند.

  یاقوت‌پور اضافه کرد: می‌توان با توجه به تورم صورت گرفته و افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی هزینه‌های جدید را برآورد کرد و با تشکیل شورای پنج نفره مجدد متشکل از همان دوستان، نماینده اداره کل ارشاد ونماینده انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان چشم‌انداز جدیدی را برای تکمیل پروژه ساخت چهار پلاتوی تالار آفتاب ترسیم کرد. این تنها پیشنهاد عملیاتی بنده است.

  وی گفت: از دید بنده دوستان تئاتری که من می‌دانم تا چه اندازه دغدغه تئاتر دارند و گاهی بعضی‌هاشان در بدترین شرایط مالی زندگی شخصی خود باز هم تئاتر را رها نکرده‌اند، امضای بیانیه تعطیل کردن تئاتر اهواز برای آن‌ها بسیار سخت بوده است و بدون شک با اشک پای این برگه را امضا کرده‌اند اما در نهایت متاسفانه این راهکار مناسبی نیست.

  رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان همچنین با اشاره به وقوع سیل در خوزستان اظهار کرد: قهر طبیعت دامن استان خوزستان را گرفته است و اولویت جامعه فرهنگی و هنری و رسالت تئاتر استان در این است که در راستای التیام‌بخشی به آلام مردم عزیز خوزستان قدم بردارند. از این رو با مشارکت شورای راهبردی تئاتر استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کاروان تئاتر مهر خوزستان را تشکیل دادیم که این کاروان هفته گذشته سفر چهار روزه‌ای را به مناطق سیل‌زده استان گلستان و شهرستان آق قلا داشت. به همین منظور با توجه به وقوع سیلاب در خوزستان در نظر داریم تا ادامه این روند را در نقاط مختلف پیاده کنیم. لذا اولویت اول تئاتر خوزستان این است که همراه و همدل عزیزانمان در سراسر استان خوزستان باشیم.
  مطالب مرتبط

  با مصوبه هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان برگزار می‌شود؛

نخستین گردهمایی هنرمندان شبیه خوان استان خوزستان در شهرستان شوش
  با مصوبه هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان برگزار می‌شود؛

  نخستین گردهمایی هنرمندان شبیه خوان استان خوزستان در شهرستان شوش

  همزمان با ۲۸ صفر سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) جلسه هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در شهرستان شوش برگزار شد.

  |

  با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان؛

مراسم رونمایی از پوستر سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خوزستان برگزار شد
  با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان؛

  مراسم رونمایی از پوستر سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خوزستان برگزار شد

  مراسم رونمایی از پوستر سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خوزستان با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و فرماندار شهرستان شوش در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار شد.

  |

  محمد یاقوت پور در نشست روسای انجمن هنرهای نمایشی کل کشور:

برگزاری رویدادهای نمایشی در خوزستان در راستای حمایت از اجرای عمومی و جذب مخاطب است
  محمد یاقوت پور در نشست روسای انجمن هنرهای نمایشی کل کشور:

  برگزاری رویدادهای نمایشی در خوزستان در راستای حمایت از اجرای عمومی و جذب مخاطب است

  نشست تخصصی روسای انجمن های هنرهای نمایشی استانهای کشور به میزبانی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی ایران با حضورشهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی کشور و حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور و مدیران ارشد اداره کل هنرهای نمایشی در ...

  |

  به همت انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان؛

بیست و هشتمین دفتر شهرستانی انجمن هنرهای نمایشی خوزستان در شهر چمران افتتاح شد
  به همت انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان؛

  بیست و هشتمین دفتر شهرستانی انجمن هنرهای نمایشی خوزستان در شهر چمران افتتاح شد

  محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان نوید افتتاح بیست و هشتمین دفتر شهرستانی انجمن هنرهای نمایشی خوزستان در شهر چمران را داد.

  |

  نظرات کاربران