در حال بارگذاری ...
هم‌زمان با «روز ملی هنرهای نمایشی»

فراخوان دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز منتشر شد

فراخوان دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز مقارن با روز ملی هنرهای نمایشی منتشر شد.

به گزارش تئاتر خوزستان، فراخوان دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز  برای برگزاری در آبان ماه ۹۸ در پنج بخش منتشر شد.
این جشنواره که برگزارکنندگان آن عبارت از استانداری خوزستان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، شورای راهبردی تئاتر خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی شعبه خوزستان هستند به منظور توجه جدی به مسئله ی آب «دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز» را با شعار «آب، طعم زندگی» در آبان ماه 1398 در استان خوزستان برگزار می کنند.

در مقدمه این فراخوان آمده است:

 

اهمیت مرتع ، جنگل ، هوا و آب و خاک و دریا را باید روی آن حساس باشیم و حفظ حریم محیط زیست باید جزئی از فرهنگ عمومی بشود.  مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

 

جشنواره بین الملی تئاتر اهواز ، رویداد تاثیرگذاری ست که در آن توان فرهنگی و هنری کشور، در عرصه ی تئاتر به نمایش گذاشته می شود. عرصه ای برای احیای حیات و زندگی امید بخش انسان. حیاتی از منابع خدادادی که سالهای سال از آن غافل شده ایم و نیازمند تولید فرهنگی  و هنری در این عرصه می باشیم. 

دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز با رویکردی هدفمند در رویش اندیشه و تفکر جامعه برای حفظ منابع طبیعی که خداوند به انسان عطا نموده است، برگزار خواهد شد.

جشنواره بین المللی تئاتر اهواز می تواند راه و مسیر راهبردی صحیح و مناسبی برای نسل جوان و آینده سرزمین ایران اسلامی نشانه گذاری نماید. دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز  با بررسی سلسه چالش های کمبود آب در کشور و ترویج ، فرهنگ سازی ، حفظ منابع طبیعی و استفاده بهینه از آن تلاش خواهد نمود.

 

محورهای مورد تأکید در دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز عبارت است از؛ توجه خلاقانه به مفهوم شعار سال (رونق تولید) با موضوع جشنواره،  نقش آب بر زندگی انسان، پرداختن به تاریخ حیات انسان و تاثیر آب در زندگی جوامع دیروز تا امروز، تاثیر اقلیمی در کمبود و بحران بی آبی در آینده، رفتار جامعه ی ایران با مسئله مهمی به نام آب، سیره عملی پیشوایان در مصرف بهینه ی آب، سلسله چالش ها و مشکلات ناشی از کمبود آب، بررسی استفاده نادرست از منابع آب در کشور، بررسی پیامدهای زیست محیطی و اثرات روانی آن بر جامعه، ایجاد گفتمان فرهنگی با محوریت موضوع حیاتی و شرایط اقلیمی کشور با تاکید بر موضوع آب برای تولید آثار نمایشی، ایجاد شور و نشاط اجتماعی در میان مردم استان خوزستان به همراه ارتقاء بینش فرهنگی جامعه.

 

دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز در پنج بخش برگزار می‌شود که شامل تئاتر صحنه ای ایران، تئاتر صحنه ای بین الملل، تئاتر خیابانی و محیطی، تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی، مسابقه طرح و ایده نمایشنامه است.
بخش تئاتر صحنه ای تئاتر ایران به صورت رقابتی برگزار می‌شود و سقف پذیرش نهایی آثار در آن 7 نمایش است. آثار متقاضی این بخش می‌بایست با موضوعیت و محوریت «آب» تولید شده باشند. تنها آثاری می‌توانند در این بخش شرکت کنند که تا پیش از مهلت ارسال آثار، حداقل پنج اجرای عمومی را پشت سر گذاشته باشند.


در بخش تئاتر صحنه ای بین الملل پذیرش آثار به ارتباط با موضوعات فراخوان و کیفیت، تنوع و نوآوری بستگی تام دارد و بیان مسائل زیست محیطی و طرح اندیشه‌های جهان شمول با تکیه بر هویت ملی و بومی از مهم‌ترین شاخصه‌های انتخاب آثار خواهد بود و این بخش به صورت غیررقابتی خواهد بود و سقف پذیرش اثر در این بخش 7 نمایش خواهد بود.

 

در بخش تئاتر خیابانی و محیطی، جشنواره میزبان آثار خیابانی و محیطی با نگاهی محتوا محور بر پایه رویکردها و محورهای موضوع  فراخوان و ایده های اجرایی خلاقانه است. بخش تئاتر خیابانی به صورت رقابتی و بخش محیطی به صورت غیر رقابتی خواهد بود.

سقف پذیرش اثر در این بخش 10 نمایش خواهد بود است.


بخش تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی به صورت غیر رقابتی می باشد و نمایش های کودک و نوجوان و عروسکی با نگاه بدیع، منطبق بر رویکردها و محورهای موضوعی فراخوان و ایده های اجرایی خلاقانه به صورت صحنه ای مدنظر خواهد بود و آثاری که با شیوه های اجرایی خلاقانه و مبتکرانه تولید شده باشند در اولویت پذیرش خواهند بود.

سقف پذیرش اثر در این بخش 5 نمایش خواهد بود است.


در بخش مسابقه طرح و ایده نمایشنامه، موضوعات این بخش از جشنواره با رویکرد و محوریت موضوع «خاک» به عنوان موضوع دوره بعد جشنواره برگزار می شود که با توجه به هدر رفتن و از دست رفتن  خاک و موضوع بسیار مهمی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است لذا دبیرخانه جشنواره بین المللی اهواز طبق رسالت فرهنگی و هنری خود برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی موضوع سومین جشنواره خود را «خاک» تعیین کرده است که ایده پردازان و طراحان و نویسندگان نمایشی را در این موضوع به همکاری دعوت می نماید و در این بخش که به صورت رقابتی بوده به 3 اثر برتر به ترتیب اولویت جوایزی اهداء خواهد شد.

 

مهلت ارسال متون نمایشی بخش مسابقه تئاتر صحنه ای ایران تا 10 تیرماه 98 و ارسال لوح فشرده آثار تا 30 مهرماه 98 است و مهلت ارسال متون نمایشی بخش تئاتر خیابانی و محیطی تا 20 خردادماه 98 و ارسال لوح فشرده آثار تا 30 مهرماه 98 خواهد بود.

مهلت ارسال لوح فشرده بخش تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی تا 30 مهرماه 98 است و مهلت ارسال طرح و ایده های نمایشی تا 10مهرماه  1398 خواهد بود.

 

دبیرخانه دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز در خوزستان، اهواز، امانیه، خیابان فلسطین، کدپستی483 ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، طبقه سوم، دبیرخانه دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز قرار دارد و ارتباط با آن از طریق شماره تماس 09129514820و نمابر  06133364416 و نشانی الکترونیکی  Email: khouz.nama@gmail.com میسر است.
 

دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز آبان ماه ۱۳۹۸ به دبیری محمد جوروند در استان خوزستان برگزار می‌شود.

 

فایل pdf فراخوان در پایان این مطلب قابل دریافت است
نظرات کاربران