در حال بارگذاری ...
 • دکتر جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر؛

  جشنواره تئاتر نفت را از ملی به بین‌المللی تبدیل می کنیم

  دکتر جوروند عنوان کرد: استان خوزستان از برگزاری یک جشنواره ملی تئاتر محروم بود و به همین دلیل من در جلسه‌ای با آقای مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی کشور، برگزاری یک جشنواره ملی را در استان پیشنهاد دادم که خوشبختانه استقبال خوبی از آن شد.

  به گزارش تئاتر خوزستان و به نقل از ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان خوزستان دکتر جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان خوزستان با بیان اینکه در جلسه‌ای که با آقای نادر برهانیمرند (از داوران جشنواره) چندی پیش برگزار کردیم، صحبت‌های مفصلی را با هنرمندان تئاتر در خصوص این هنر در استان انجام دادیم، گفت: بدون تردید ما در مقطع خاصی از تاریخ به سر می‌بریم که در آن تفکر، اندیشه و خردورزی مهمترین شاخصه آن است و هر آنچه که بتواند خود را با اندیشه و تفکر پیوند دهد و نسبت خود را با بقا و اندیشه‌ورزی تعریف کند، ماندگار است؛ بنابراین هنری ماندگار است که با معنی و مفاهیم مطلق الهی و آسمانی خود را پیوند زده باشد. 
  وی افزود: عدم وجود این پیوند باعث می‌شود که بسیاری از هنرها عمری در حد یک ساعت داشته باشند و هیچ تاثیری در روح و جان مخاطب نگذارند. دلیل این امر این است که متاسفانه برخی اوقات ما بدون توجه به عالم معنا و ملکوت و بدون پیوند بستن به مفاهیم قدسی و آسمانی می‌نویسیم، کارگردانی میکنیم، تهیه میکنیم، تولید میکنیم و در نهایت ارایه می‌کنیم.  
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خاطرنشان کرد: رمز ماندگاری تمام ادیبان و تمام کسانی که در حوزه فرهنگ و ادب این سرزمین و سرزمین‌های دیگر کار کرده‌اند، ارتباط و نسبتی است که با آسمان پیدا کرده‌اند.   
  وی افزود: مفاهیم بسیاری در سرزمین ایران و به خصوص خوزستان وجود دارند که هنوز به آن‌ها پرداخته نشده‌اند و جای آن را دارد که در برابر تمام هجمه‌های عالمانه، عامدانه، زیرکانه و مدبرانه که در حال طراحی برای توخالی کردن جامعه ما هستند، بنویسیم و تفکرات خودمان را در حوزه هنر به مردم ارایه کنیم.   
  جوروند خود را انسانی متعهد به هنر دانست و عنوان کرد: هنری که متعهدانه و مسوولانه نباشد، عمری کوتاه دارد و متعاقبا اثری روی مخاطب نخواهد داشت؛ از این رو رسالت ما رسالت سنگینی است.   
  وی گفت: ما در طراحی و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال 96، بنا را بر این گذاشتیم که حوزه‌های فرهنگی و هنری توسط خود هنرمندان مدیریت شوند و ما اداری‌ها تنها در حوزه خدمات و پشتیبانی در خدمت آن‌ها باشیم. در همین راستا نیز ما شورای مشورتی تئاتر را در استان خوزستان تشکیل دادیم چراکه یکی از چالش‌هایی که همواره در ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی با آن مواجه بودیم این بوده است که شورای مشورتیای وجود نداشت. وظیفه این شورا، برنامه‌ریزی، سیاستگذاری و مدیریت است که این آمال و آرزوی تمام جامعه ما است.   
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اضافه کرد: ما مسوولان اداره، انسان‌هایی اداری هستیم و تخصص و تبحری در حوزه هنر نداریم و نمی‌توانیم تولیدات هنری داشته باشیم اما می‌توانیم پشتیبان حوزه هنر باشیم؛ از این رو این شورای مشورتی را برای حوزه‌های موسیقی و هنرهای تجسمی هم جهت سیاستگذاری و برنامهریزی دراین حوزهها تشکیل می‌دهیم.  
  او تاکید کرد: ما اداریون موظفیم بستری فراهم آوریم تا هنرمندان تئاتر در آن رشد کنند و بالیده شوند که این شورای مشورتی نیز در ادامه همین اندیشه است.   
  جورند در ادامه به راه‌اندازی صندوق حمایت از هنرمندان تئاتر نیز اشاره کرد و گفت: این صندوق در برخی استان‌ها تشکیل شد اما متاسفانه در خوزستان هنوز تشکیل نشده است. ما هنرمندانی داریم که پس از سال‌ها کار حوزه تئاتر و روی صحنه به علت عارضه یا بیماری از حوزه هنر دور می‌شوند و به هیچ وجه دستگیری نمی‌شوند که با تشکیل این صندوق حمایتی می‌توان از بسیاری از هنرها و هنرمندان حمایت کرد.   
  وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: من به شیوه برگزاری جشنواره تئاتر نقد جدی دارم و از همین رو به آقای چنانی (دبیر امسال جشنواره) تأکید کردم که حتماً زمینه‌ای فراهم آید تا هنرمندان تئاتر ما از کمبود امکانات گله‌مند نباشند چرا که این موضوع اصلاً شایسته نیست. 
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: با تمام این‌ها، ما اقدامات خودمان را آغاز کرده‌ایم و سعی در این داریم که با رفع مشکلات در سال‌های آینده شاهد جشنواره‌های بی‌نقص باشیم. 
  وی با بیان اینکه خوزستان از برگزاری یک جشنواره ملی تئاتر محروم بود عنوان کرد: به همین دلیل من در جلسه‌ای با آقای مهدی شفیعی (مدیرکل هنرهای نمایشی کشور) برگزاری یک جشنواره ملی را در استان پیشنهاد دادم که خوشبختانه استقبال خوبی از آن شد.  
  جوروند دراین خصوص اضافه کرد: پس از این استقبال موضوع را با همکاران در درون استان مطرح کردیم که پس از رایزنی‌ها و جلسات مستمر در نهایت موضوع جشنواره ملی با محوریت و موضوعیت نفت در استان خوزستان میان ما تایید شد و ما این جشنواره را با امکانات و اعتبارات استان همین امسال با قوت برگزار خواهیم کرد. 
  او خاطرنشان کرد: همگی ما خیز برداشته‌ایم تا این جشنواره را از ملی به بین‌المللی تبدیل کنیم چرا که مفهوم نفت حوزه‌ای بین‌المللی است و خوزستان با دارا بودن نفت این لیاقت را دارا است که جشنواره‌ای با محوریت نفت در حوزه تئاتر بینالمللی برگزار کند.   
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اظهار امیدواری کرد: با چنین فعالیت‌هایی بتوان به سمت و سوی یک هنر متعالی، آسمانی و الهی حرکت کرد.

   

  بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان خوزستان از 8 الی 11 شهریورماه 1396 به دبیری ناصر چنانی در شهرستان اهواز برگزار شد.
  مطالب مرتبط

  محمد جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان:

ارتقای فنی و ارتقای انسانی - اخلاقی تئاتر ٢ اصل مهم برای رشد و تعالی این هنر هستند
  محمد جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان:

  ارتقای فنی و ارتقای انسانی - اخلاقی تئاتر ٢ اصل مهم برای رشد و تعالی این هنر هستند

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست با هیئت رئیسه جدید انجمن هنرهای نمایشی خوزستان گفت: ارتقای فنی و ارتقای انسانی - اخلاقی تئاتر ٢ اصل مهم برای رشد و تعالی این هنر هستند.

  |

  هم زمان با روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی؛

مراسم جشن روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی با شکوه خاصی در بهبهان برگزار شد
  هم زمان با روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی؛

  مراسم جشن روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی با شکوه خاصی در بهبهان برگزار شد

  مراسم روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی امسال با شکوه خاصی از صبح روز هفتم فروردین تا پاسی از شب برای چندمین سال متوالی در شهرستان بهبهان برگزار شد.

  |

  محمد حری فرماندار شهرستان بهبهان در دیدار هنرمندان تئاتر به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی:

تلاش می کنیم سال ۹۷ سال بالندگی تئاتر بهبهان باشد
  محمد حری فرماندار شهرستان بهبهان در دیدار هنرمندان تئاتر به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی:

  تلاش می کنیم سال ۹۷ سال بالندگی تئاتر بهبهان باشد

  هنرمندان تئاتر بهبهان به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی از صبح روز هفتم فروردین برنامه های متنوعی را به مناسبت این روز در شهرستان بهبهان برگزار نمودند.

  |

  نظرات کاربران