در حال بارگذاری ...
 • ارمغان بهداروند مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی در گفتگو با ایران تئاتر:

  نشست«چشم‌انداز تئاتر استان‌ها» با هدف اولویت‌بخشی به بدنه اصلی تئاتر کشور برگزار می شود

  مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران برگزاری نشست «چشم‌انداز تئاتر استان‌ها» را در راستای تحقق اهداف تعالی تئاتر استان‌ها و اولویت‌بخشی به بدنه اصلی تئاتر کشور دانست.

  ارمغان بهداروند مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در گفت‌وگو با ایران تئاتر درباره اهداف و دلایل اصلی برگزاری نشست «چشم‌انداز تئاتر استان‌ها»  گفت: این نشست در ادامه تحقق اهداف تعالی تئاتر استان‌ها و در حقیقت اولویت‌بخشی به بدنه اصلی تئاتر کشور که همان تئاتر استان‌ها و شهرستان‌ها است، برگزار خواهد شد.
  بهداروند با اشاره به برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه انجمن‌های هنرهای نمایشی و ثبت گروه‌های تئاتری، افزود: ما دریکی دو سال گذشته دو اتفاق میمون در تئاتر استان‌ها داشتیم؛ انتخابات آزاد هیئت‌رئیسه انجمن‌های هنرهای نمایشی استان‌ها و همزمان با آن ثبت گروه‌های نمایشی در استان‌ها که این دو اتفاق درواقع مهم‌ترین کارهایی بودند که در سال‌های 94 و 95 به‌طور کامل انجام شد.
  مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران ادامه داد: در ادامه این دو اتفاق ضرورت داشت ما یک وحدت رویه در سازمان استانی تئاتر کشور ایجاد کنیم و با الگو آفرینی رویدادها در نمونه‌سازی پژوهش‌ها، تحقیقات، دوره‌های آموزشی، بحث نظارت و ارزشیابی و برگزاری رویدادهایی مثل جشنواره‌های تئاتر استانی بتوانیم یک ماهیت واحدی را که از دقت و ابتکار نیز برخوردار باشد به وجود بیاوریم.
  مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران افزود : به این نتیجه رسیدیم که برگزاری نشستی مشترک و تعاملی که حضور ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شعب استانی انجمن هنرهای نمایشی در استان‌ها در آن متبلور باشد. بر همین اساس با تدبیری که توسط اداره کل هنرهای نمایشی اندیشیده شد، از بخش خصوصی و بخش دولتی دعوت کردیم تا در یک فضای تعاملی و فضایی که قابلیت عرضه توانمندی‌ها را داشته باشد باقابلیت بحث و گفتگو کنار هم بنشینند و با همراهی، همدلی و تعاملی سازنده شرایط تقویت تئاتر استان‌ها بیشتر بشود.
  او همچنین با اشاره به ‌ضرورت وجود یک نگاه واحد در استان‌ها، اظهار داشت: برگزاری انتخابات و ثبت گروه‌های نمایشی در قالب یک طرح آغاز شد و اتفاقات آن در راستای عملیاتی کردن پروژه‌های تئاتری گام‌به‌گام انجام شد؛ اما تفاوت دیدگاه‌ها و همسان نبودن اطلاعات باعث شد ما نتوانیم در استان‌ها به یک نگاه واحد و نتیجه مشترک برسیم. در واقع این مطالبه اعضاء هیئت‌رئیسه بوده که بتوانند با چگونگی جذب اعتبارات، چگونگی هزینه کردن اعتبارات، چگونگی شرکت در رویدادها و رویداد آفرینی‌ها و موضوعاتی که در تئاتر امروز به‌صورت دوره‌ای مطرح می‌شود آشنا بشوند. به همین دلیل ضرورت داشت مرحله بعدی برنامه ما نشستی باشد در تهران که هر دو سوی ماجرا کنار هم بنشینند و از تجربیات موفق هم استفاده کنند.
  بهداروند درباره پنل‌های تخصصی این نشست نیز توضیح داد: در ادامه سیاست انتشار تئاتر در استان‌ها که در دوره‌های جشنواره سی‌وچهار و سی‌وپنج تئاتر فجر با سفر گروه‌ها به استان‌ها انجام شد در این نشست روسای انجمن‌ها و کارشناسان تئاتر با دبیر جشنواره تئاتر فجر به‌صورت مستقیم مواجه خواهند داشت تا امسال پیشاپیش اعضاء و تشکل‌های منظم تئاتری استان‌ها که در قالب گروه‌های نمایشی ثبت شدند بتوانند به شکل برجسته‌تر و مفیدتری با جشنواره تئاتر فجر ارتباط برقرار بکنند.
  مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران ارائه راهکار برای حضور بخش غیردولتی، تماشاخانه‌ها و مؤسسات تک منظوره در تئاتر استان‌ها را یکی دیگر از پنل‌های تخصصی نشست «چشم‌انداز تئاتر استان‌ها» عنوان کرد و دراین‌باره گفت: به همین منظور از مدیر مؤسسات تک منظوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت کردیم تا در این نشست تجربه‌های تماشاخانه‌های خصوصی تهران و نهادهای مشارکتی مثل حوزه هنری و سازمان فرهنگی هنری شهرداری که پلاتوها و سالن‌های تئاتری را به‌صورت تخصصی احداث می‌کنند و مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند را برای روسای انجمن‌های استان‌ها پرزنت کنند تا سایر استان‌ها نیز بتوانند از تجربیات مطلوبی که دریکی دو سال گذشته در تهران و مراکز یکی دو استان صورت گرفته استفاده کنند و بتوانیم نهالی را که به‌تازگی شکفته شده را به همه استان‌ها منتقل کنیم.
  گفتنی است، نشست «چشم‌انداز تئاتر استان‌ها» با حضور روسای شعب انجمن هنرهای نمایشی ایران، معاونین امور هنری و کارشناسان تئاتر ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی روزهای 25 و 26 تیرماه جاری در تهران برگزار می‌شود.
  نظرات کاربران