در حال بارگذاری ...
 • به بهانه برگزاری مراسم روز جهانی تئاتر در بهبهان

  چرا به تئاتر نیاز داریم؟

  دوشنبه هفتم فروردین نود و شش برای چندمین سال پیاپی توفیق حضور در «جشن روز جهانی تئاتر» در بهبهان را داشتم و خیلی خوشحالم که بگویم بهبهان شاید از محدود شهرهای کوچک دنیا و ایران است که برای نهمین سال پیاپی این روز فرخنده را در هفتم فروردین چنین باشکوه جشن می گیرد.

  به گزارش تئاتر خوزستان، ساسان شکوریان که پیشتر در آموزشگاه بازیگری چهارسو چراغ صحنه را در هفتم فروردین روز جهانی تئاتر روشن نگاه می داشت، این بار در قامت ریاست انجمن هنرهای نمایشی بهبهان، چراغ صحنه را در تالار آفاق بهبهان روشن نگاه داشت تا نبض نمایش در وجود جمعیت بیشتری از علاقمندان این هنر زده شود و مخاطبان گسترده تری را با این روز همراه کند.

  شروع برنامه جشن با نوروزخوانی بهار قنوات امانی هنرمند خردسال انجمن همراه بود و سپس علی حاجی زاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان ضمن خیر مقدم به حضار پیام دکتر جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به مناسبت روز جهانی تئاتر را قرائت نمود و در ادامه گزارشی از فعالیت های نمایشی انجام گرفته در سال گذشته برای توسعه و ترویج تئاتر را ارائه داد.

  بخش بعدی مراسم  مروری بر نمایش های اجرا شده سال گذشته در بهبهان با اجرای زنده و خلاقانه  بازیگران همان نمایش ها بود و نشان داد تئاتر بهبهان به همه‌ی سبک هاى رایج در نمایش احترام می گذارد مگر تئاتر بازی‌های سیاسی و تئاتر بیهوده‌ی سیاست!  منظور البته این نیست که تئاتر از کنار رویدادهای سیاسی بی تفاوت بگذرد اما آن‌ چه ما یقیناً نیاز نداریم تئاتر وحشت روزمره است - چه فردی و چه جمعی، آن ‌چه ما نیاز نداریم تئاتر اجساد و خون در خیابان‌ها و میدان‌ها، در پایتخت‌ها و ایالت ها و شهر‌هاست، تئاترِ ساختگیِ درگیری و جدل میان مذاهب و اقوام.

  روز جهانی تئاتر به ما یاد آور می شود ما به تئاتر نیاز داریم. در این سال ها صحنه در مقایسه با میادین شهرها و اماکن عمومی که تراژدی‌های واقعى زندگی در آنها در حال اجراست ناچیز و بی‌اهمیت به نظر می‌رسد. تئاتر می‌تواند همه چیز را به ما بگوید.

  پخش کلیپی از پیشکسوت تئاتر بهبهان زنده یاد جانباز شهید سیدایوب غلامی که اردیبهشت ماه سال گذشته به درجه رفیع شهادت نائل آمدند بخش دیگری از مراسم بود و در ادامه به مناسبت سالروز تولد زنده یاد خسرو شکیبایی کلیپ تصویری با صدا و تصویر ایشان پخش شد و سپس اجراخوانی نمایشی از هنرمندان گروه تئاتر آزادگان اهواز به نام جوجه تیغی به کارگردانی مهدی صفی ابادی و بازی سیدمهرداد شیخ و سرپرستی حسین محمدی، غنای بیشتری به این برنامه نسبت به سال های دیگر بخشیده بود.

  قرائت پیام روز جهانی تئاتر توسط سید اسماعیل سخایی کارگردان و بازیگر نامی تئاتر خوزستان و خوانش شعر محلی توسط فرامرز سه دهی و مهرداد آراسته از شاعران و بازیگران نمایش بهبهان به همراه اجرای بخشی از نمایشنامه «خروس» کاری از گروه تئاتر بامداد با بازی رضا زرین و نگار جهانتاب شکل زیبایی به این جشن بخشیده بود.

  در حالی که امروزه به خاطر وجود بحران اقتصادی، بازیگران و گروه های تئاتری برای پیدا کردن تماشاگران شان دست و پا می زنند، استقبال بسیار خوب علاقمندان نمایش از مراسم روز جهانی تئاتر در بهبهان که بسیار در راهروهای تالار ایستاده مراسم را دنبال می کردند نشان داد که تئاتر ظرفیت جذب مخاطب بالایی در جای جای استان خوزستان به ویژه دیار باستانی بهبهان را دارد و سخنان محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مبنی بر اینکه سال 1396 را در خوزستان سال آموزش، تولید و تبادل اجرایی گروه های نمایشی در استان قرار داده ایم ، تلاش داریم که تئاتر خوزستان در سال جدید به این سمت سوق داده شود که هنرمندان استان همراه با آموزش دست به تولیدات فاخر بزنند و سپس این تولیدات را در شهر خود و سایر شهرهای استان به روی صحنه ببرند.

  یاقوت پور همچنین آموزش محوری را مبنای کار انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در سال گذشته دانست و گفت: در سال گذشته تونستیم دوازده استاد طراز اول تئاتر را از تهران به استان دعوت کنیم و این دوره های آموزشی در جای جای استان با استقبال هنرمندان تئاتر برگزار گردید.

  ایشان همچنین گزارشی از روند فعالیتهای انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در سال گذشته را به حضور مخاطبین در بهبهان رساند و امیدواری به توسعه تئاتر در خوزستان و جذب مخاطب را بیشتر کرد.

  در بخشی از مراسم روز جهانی تئاتر از زحمات سیدمحمدحسن ربیعی عضو شورای نظارت بر نمایش بهبهان تقدیر شد و سپس مراسم تودیع سیداسماعیل سخایی رئیس انجمن هنرهای نمایشی بهبهان برگزار گردید و از طرف انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان از زحمات ایشان تقدیر و تشکر گردید و در ادامه ساسان شکوریان به عنوان رئیس جدید انجمن هنرهای نمایشی بهبهان معرفی گردید.

  ساسان شکوریان عضو هیئت رئیسه و نایب رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با حضور بر روی صحنه در ابتدا پیام دکتر ارمغان بهداروند مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی را قرائت نمود و سپس در سخنانی کوتاه برنامه ها و اهداف پیش روی انجمن هنرهای نمایشی بهبهان را اعلام نمود و خبر از تشکیل شورای هنری و سیاست گذاری انجمن هنرهای نمایشی بهبهان را داد و در ادامه اعضای این شورا احکام خود را از دست محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان، علی حاجی زاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان، مهدی درویش رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی امیدیه و ساسان شکوریان رئیس انجمن هنرهای نمایشی بهبهان دریافت نمودند.

  این مراسم که با اجرای اشکان لدنی از بازیگران تئاتر بهبهان با گریم تئاتری توام بود با اجرای قطعات نمایشی و اجرای موسیقی توسط هنرمندان عارف تجلی، پرویز جلیلی، امیر معرفت به خوانندگی محمد علینژادیان به کار خود پایان داد.

  مراسم روز جهانی تئاتر در بهبهان به همت انجمن هنرهای نمایشی این شهرستان ، آموزشگاه بازیگری چهارسو و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان و روابط عمومی شهرداری بهبهان در تالار آفاق بهبهان شامگاه دوشنبه هفتم فروردین ماه 96 برگزار شد و استقبال بیش از حد تماشاگران و علاقمندان تئاتر بار دیگر ضرورت یک سالن با ظرفیت صدها تماشاگر را یاد آورشد.
  نظرات کاربران