در حال بارگذاری ...
 • هفت شهر خوزستان میزبان جشنواره تئاتر فجر استانی شدند

  نخستین جشنواره تئاتر فجر استانی خوزستان در شرایطی در پانزدهم دی ماه به کار خود پایان داد که استان خوزستان در طی برگزاری این رویداد ملی چند مورد را نیز برای اولین بار به نام خود رقم زد.

  نخستین جشنواره تئاتر فجر استانی خوزستان در شرایطی در پانزدهم دی ماه به کار خود پایان داد که استان خوزستان در طی برگزاری این رویداد ملی چند مورد را نیز برای اولین بار به نام خود رقم زد.

  نخست روز شمار برگزاری جشنواره بود که ایام برگزاری فجر استانی خوزستان نه به مانند سایر شش استان برگزارکننده که چهار روز میزبان بودند، خوزستان هشت روز میزبان این جشنواره بود و جدول اجرایی جشنواره از هشتم تا پانزدهم بسته شد.

  دوم اینکه به پیشنهاد خوزستان اجراها و برنامه های آموزشی این جشنواره نه فقط در مرکز استان بلکه در هفت شهرستان استان برگزار شد که این مهم به تنفع کلیه هنرمندان تئاتر استان از این رخداد کمک بسزایی کرد و باعث شد که شور و استقبال و هیجانی که مقرر بود در مرکز استان صورت پذیرد به کل استان تسری پیدا کند که البت نیاز به کار ستادی فشرده و دقیق تری بود که خدا را شکر با وفاقی که میان اهالی تئاتر استان بود این مهم به خوبی رقم خورد.

  سومین نکته شاید حضور چهار مدیر ارشد و تصمیم ساز تئاتر کشور جناب مهندس مهدی شفیعی رئیس مرکز هنرهای نمایشی کشور، دکتر ارمغان بهداروند مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی کشور، دکتر سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و آقای اتابک نادری مدیر امور استانهای مرکز هنرهای نمایشی در آیین افتتاحیه بود که نوید این حضور نگارش تفاهم نامه ساخت و تجهیز تعداد ده پلاتو در کل استان ، میان مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی کشور و دکتر شریعتی استاندار محترم خوزستان شد. که اگر این مهم اتفاق بیافتد میتواند با توجه به  کمبود سرانه ای که در بخش تالارهای نمایشی در استان داریم  انقلابی در امکان اجرای نمایش در خوزستان ایجاد کرد.

  از دیگر فواید برگزاری جشنواره فجر استانی خوزستان پرداختن به امر آموزش بود که با حضور سه تن از اساتید به نام تئاتر آقایان شاهین صیادی مدرس از کانادا با کارگاه طراحی صحنه در شهرستان اهواز، یاسر خاسب مدرس کارگاه بدن دیوانه در شهرستان بهبهان و همچنین ایوب آقاخانی برای برگزاری کارگاه آموزشی تخصصی کارگردانی تئاتر، که با امکانی که جهت اسکان و پذیرایی رایگان دو روزه کارگردانان برتر استان در شهرستان ماهشهر ایجاد شد میتواند گام مهمی در بروز رسانی علم کارگردانان استان باشد. و البت شاید مهم ترین فایده این رخداد ملی ایجاد تعامل و دوستی میان گروههای مهمان با اهالی تئاتر خوزستان باشد که بتواند به دوره گردی اجرایی گروههای خوزستانی در استانهای دیگر در طی سال کمک کند. که قطعا میتواند کمک به سزایی به امر تولید نمایش و استقلال بخشی به گروههای ثبت شده نمایشی بکند. در هر صورت وقتی که به پوستر سی و پنجمین جشنواره بین الملل تئاتر فجر مینگرم و نام استان زرخیز خوزستان را میبینم به خود میبالم که به همت دوستان تئاتر استان شاهد درخشش خوزستان در میان هفت استانی بودیم که میزبانی این رویداد بین المللی را داشتیم .        

  محمد یاقوت پور - دبیر نخستین جشنواره فجراستانی خوزستان و رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان
  نظرات کاربران