در حال بارگذاری ...
 • یادداشت رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

  هنر مانند عرفان راهی برای کشف زیبایی مطلق است

  محمد یاقوتپور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان به مناسبت برگزاری سوگواره استانی تعزیه و آئین های عاشورایی استان خوزستان یادداشتی را در اختیار درگاه تئاتر خوزستان قرار داد، در متن این یادداشت آمده‌است:

  هنر طلب حقیقت است. جستجوی نیکی و زیبایی است و زیبایی تابش نفس است که بر جسم می افتد و پرتو عقل است که بر نفس می تابد. پس هنر نیز همانند عرفان راهی برای کشف زیبایی مطلق است. لذا با تسامح میتوان گفت هنر و عرفان هر دو وسیله و طریق ارتباط با ذات ربوبی اند و هر کدام از طریق خود رهنورد یک مبدا واحدند و واصل به زیبایی و حقیقت و خیر مطلق و از آنجایی که منشا هر جمال و مصدر هر کمال خداوند است. هنرمند در حقیقت به ظهور رساننده جمال کل و کل جمال است چنانکه عارف نیز ظاهر کننده کمال کل و کل کمال. و اصولا هنرمندی که در حال شدن است به سوی خدا( الی المصیر) (مصیر با صاد یعنی شدن) تمام شدنها تمام کمالات تمام قابلیتها استعدادها و به فعلیت درآمدن هایش به سوی خدا است و همه و همه با هم هماهنگ و در راستای تعالی جامعه است.

  پس از این منظر میتوان به دریچه هنر دینی و بالاخص تئاتر دینی که نمود واقعی اش بر تارک صحنه ایران زمین تعزیه در اقسام مختلف اجرایی اش است جستجوگرانه تر نگریست. پس میتوان گفت که هنرمندان تعزیه با طی طریقی که در وادی ذکر و یادآوری مصایب اهل الله می کنند بندگان نزدیک حقیقی حق هستند. نمی گوییم (عباد الله الصالحین) اما بندگانی هستند که میل به حق کرده و در راه قرب به حقند و مصداق کلام (الذین یامنون بالغیب) در مسیر از شهود به غیب رفتن هستند زیرا سیر به سوی الله سیری کمالی و جمالی است و جمال و کمال خصیصه شان بدیعی نمایی است و ارایه لحظه به لحظه شهودی تازه و پرده برداری از غیب. و این همان کاری است که هنرمندان عزیز تعزیه با حس جمال شناسی خود در جذب مخاطب گام در وادی اهل دل و چشم به وساطت خاندان نبوی دارند در روز جزا.

  من نیز به نوبه خویش با دستبوسی تک تک نقش آفرینان تعزیه چه اولیاخوان و چه مخالف خوان و چه حتی آنی که قدحی آب در میان حضار تماشاگر میچرخاند و با تشکر از ریاست و معاونین محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر و همچنین مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و مدیر کانون تعزیه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان و ستاد اجراییشان این ضرورت را متذکر مینمایم که در کنار برپایی سوگواره های فاخری از این دست برگزاری سمینارهای پژوهشی در مورد  شناخت صور مختلف نمایش های آیینی و سنتی و مذهبی ایران و طرح و بحث پیرامون ریشه های تعزیه و شاید جستن راههای مبتکرانه و خلاقانه و به روز رسانی شیوه های اجرایی نمایشهای مذهبی در موفقیت جذب مخاطب امروزه بایسته تر مینماید یا حق.
  نظرات کاربران