در حال بارگذاری ...
رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان:

ظرفیت‌های استانی اندوخته‌ای پایان‌ناپذیر است

چند روز پیش اولین جلسه شورای مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر این وزارتخانه برگزار شد و اسماعیلی در این جلسه یکی از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه را در دولت سیزدهم حمایت از اهالی فرهنگ و هنر علی‌الخصوص در حوزه جبران آسیب‌هایی که از کرونا به این قشر تحمیل شد برشمرد و در بخشی دیگر از صحبت‌های خود از توجه این وزارتخانه به فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مناطق مرزی و کم برخوردار اشاره کرد. این گفته‌ها آن هم در اولین روزهای ورود اسماعیلی به ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موجی از امیدواری را در دل هنرمندان، علی‌الخصوص هنرمندان و فرهیختگانی که در استان‌های کم برخوردارتر زندگی می‌کنند، ایجاد کرد و رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان از امید هنرمندان به عملی شدن این وعده ها داد.

محمد یاقوت‌پور، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار «ایران» صحبت‌های محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را امیدبخش می‌داند و می‌گوید: قطعاً این نگاه ژرف اندیشانه دکتر اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تمرکززدایی از مرکز خواسته بحق ما در انجمن های هنرهای نمایشی استان‌ها در سال‌های اخیر بوده و هست و جای بسی خرسندی و امیدواری است که در بدو ورود ایشان این نگاه و توجه ویژه به امور نمایشی استان‌ها در اولویت کاری وزارتخانه قرار گرفته شده است.

یاقوت پور افزود: نکته دیگر اینکه تشکل انجمن هنرهای نمایشی کشور به صورت زنجیره‌وار در تمام استان‌های کشور شعب استانی دارد و در زیرمجموعه استان‌ها نیز در تمام شهرستان‌های کشور دارای دفاتر فعال انجمن هنرهای نمایشی است که پاسخگوی مسائل و مشکلات و برنامه‌ریزی رویدادهای تئاتری در کشور است و می‌تواند به عنوان حلقه و اصل وزارتخانه با هنرمندان کل کشور ایفای نقش کند.

او درباره لزوم توجه به چالش‌های این مسیر هم می‌گوید: اما نکته مهمی که نباید از آن غافل شد، این است که در تعریف تخصیص عادلانه منابع و امکانات فرهنگی و هنری به استان‌های کشور نباید وزارتخانه و مجموعه معاونت محترم هنری دچار اشتباهات سنوات قبل شود. بدان معنی که عدالت تقسیم به تساوی نیست و به هر استان به تناسب گستره جغرافیایی و همچنین گستره فعالیت‌ها و برگزاری رویدادهای هنری باید تخصیص اعتبار صورت بپذیرد.
یاقوت‌پور درباره فعالیت‌های نمایشی در استان خوزستان هم که حائز اهمیت و توجه هستند، می‌گوید: استان پهناور خوزستان با دارا بودن 27 دفتر فعال و پویا و پرکار انجمن هنرهای نمایشی در 27 شهر استان و با دارا بودن بیشترین تعداد گروه‌های نمایشی ثبت شده در سامانه مرکز هنرهای نمایشی کشور و با برگزاری 15 رویداد و جشنواره نمایشی در گستره ملی و منطقه‌ای و استانی در طول یک‌سال در استان خوزستان از بسیاری جهات به مدد هیأت رئیسه فعال انجمن هنرهای نمایشی استان جزو فعال‌ترین استان‌های کشور به گواه آمارهای رسمی مرکز هنرهای نمایشی بوده و هست که باید توجه ویژه‌تری از سوی معاونت هنری وزارتخانه و همچنین مرکز هنرهای نمایشی به خوزستان شود.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان در پایان به این نکته اشاره می‌کند: نکته مهم‌تری که در این باب باید به آن اشاره کنم، این است که در کل گستره جغرافیایی برخی استان‌ها با توجه به همزبان بودن مردمان عزیز آن استان‌ها یک زادبوم و فرهنگ غالب حاکم است اما در استان زرخیز خوزستان با گستره وسیع جغرافیایش بیش از هفت زادبوم و فرهنگ غنی و اصیل حاکم است که این امر انجمن هنرهای نمایشی استان را بر آن می‌دارد که در تولیدات نمایشی خود برای پوشش اجرایی کارهای نمایشی تولیداتی مختص هر منطقه در استان داشته باشد و مانند استان‌های هم زبان دیگر که یک تولید نمایشی قابلیت اجرا در کل گستره استان‌شان را دارند در خوزستان باید برای هر منطقه یک تولید مختص نمایشی با شاخصه‌های فرهنگی همان منطقه داشته باشیم و یک تولید نمایشی نمی‌تواند خوراک فرهنگی کل استان باشد که این امر نیز توجه ویژه‌تر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی را در حمایت ویژه‌تر از استان خوزستان و استان‌های مشابه در راستای تعدد تولیدات و اجراهای فاخر و ارزشی نمایشی را می‌طلبد.
مطالب مرتبط

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان:

هنرمندان خوزستانی با حضور پای صندوق‌های رای، دولتی فرهنگ‌محور را انتخاب کنند
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان:

هنرمندان خوزستانی با حضور پای صندوق‌های رای، دولتی فرهنگ‌محور را انتخاب کنند

یاقوت‌پور گفت: هنرمندان اندیشمند و تاثیرگذار عرصه نمایش خوزستان همراه با مردم شریف ایران در این برهه زمانی، با حضوری پرشور و حداکثری در انتخابات ۲۸ خرداد، دولتی خدمت‌گذار، ولایت‌مدار و فرهنگ‌محور را انتخاب می کنند.

|

رئیس شورای سیاست گذاری سی و سومین جشنواره تئاتر استان خوزستان

هدف از برگزاری جشنواره شکل گیری اجراهای عمومی برای مردم است
رئیس شورای سیاست گذاری سی و سومین جشنواره تئاتر استان خوزستان

هدف از برگزاری جشنواره شکل گیری اجراهای عمومی برای مردم است

دومین جلسه شورای سیاست گذاری سی و سومین جشنواره تئاتر استان خوزستان با حضور اعضای شورای سیاست گذای این دوره از جشنواره در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار شد.

|

طی ابلاغی از سوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان؛

دبیر رپرتوار تئاتر صحنه‌ای خوزستان جان منصوب شد
طی ابلاغی از سوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان؛

دبیر رپرتوار تئاتر صحنه‌ای خوزستان جان منصوب شد

طی ابلاغی از سوی محمد جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، محمد یاقوت پور به عنوان دبیر رپرتوار تئاتر صحنه ای استان خوزستان با عنوان خوزستانِ جان منصوب شد.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

قاسم مالکی رزمندهِ هنرمند شاخص دفاع مقدس خوزستان است
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

قاسم مالکی رزمندهِ هنرمند شاخص دفاع مقدس خوزستان است

محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی گفت: هنر رزمندگان دفاع مقدس علاوه بر دفاع از مام میهن نقشی رسالت وار بود که در انعکاس هنرمندانه رشادت ها و حماسه های رزمندگان به نسل بعد ایفا کردند.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد

برگزاری سه رویداد ملی و استانی تعزیه در خوزستان
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد

برگزاری سه رویداد ملی و استانی تعزیه در خوزستان

یاقوت‌پور گفت: یازدهمین سوگواره استانی عاشورائیان در دزفول آغاز شده و آثار چهارمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی و سیزدهمین همایش ملی مجازی شبیه‌خوانی و آئین‌های محرم نیز در حال ارسال هستند.

|

نظرات کاربران