در حال بارگذاری ...
 • محمد یاقوت پور خبر داد:

  برگزاری 12 جشنواره تئاتر در شش ماه دوم امسال در خوزستان

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با بیان این‎که ۱۲ جشنواره تئاتر در شش ماه دوم سال ۹۶ در استان برگزار می‎شود، به نگاه ویژه این انجمن در باب جشنواره ها اشاره کرد و گفت: امسال درخصوص همه جشنواره ‎ ها از طرف انجمن استان این نوید را خواهیم داد که به کار برگزیده هر جشنواره جهت اجرا در شهرهای دیگر، کمک هزینه مالی ایاب و ذهاب پرداخت کنیم.

  محمد یاقوت پور در گفتوگو با تئاتر خوزستان اظهار کرد: با توجه به شعار سال انجمن هنرهای نمایشی استان مبنی بر استمرار آموزش، تولید و تبادل اجرایی، رویکرد اصلی انجمن بر این امر استوار است و برگزاری بیست و یک مورد ورکشاپ در کل شهرهای استان در پانزده ماه گذشته گواه این مطلب است و البته دورههای کاملا تخصصی با دعوت از اساتید طراز اول کشوری و دعوت از برگزینی از نویسندهها و کارگردانان برتر استان در ماههای آتی نیز برگزار خواهد شد؛ ضمن اینکه رویکرد اجرا محور و تبادل کردن اجرای گروهها در شهرهای دیگر استان نیز در اولویت است. 

    

  یاقوت پور با تاکید بر نگاه ویژه انجمن هنرهای نمایشی در باب جشنوارهها ادامه داد: باتوجه ویژه به آموزش و تبادل اجرایی گروههای نمایشی، دوازده جشنواره تئاتر را برای شش ماهه آتی در خوزستان در نظر گرفتهایم و قطعا نگاه ما در خلال جشنواره به امر آموزش  و تعدد اجرا برای مخاطب است و قطعا امسال برای همه جشنوارهها از طرف انجمن استان این هدیه را خواهیم داد که به کار برگزیده هر جشنواره جهت اجرا در شهرهای دیگر، کمک هزینه مالی ایاب وذهاب پرداخت کنیم تا امر اجرا برای تماشاگر که هدف غایی هر تئاتری است محقق شود. 

    

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان بیان کرد: در بسیاری از شهرستانها برای جلب مشارکت ادارات و مسئولان آن شهرستانها به برگزاری رویدادی نیاز است تا بتوان به واسطه آن، ستاد شورای اداری آن شهر را با محوریت فرماندار و نماینده آن شهر تشکیل داد و بتوان حمایت مالی و لجستیکی از شهرستان گرفت و معمولا اگر رویداد و جشنوارهای در طول سال برنامهریزی نشود نمیتوان از این حمایت ادارات شهرستانی بهره جست. کما اینکه بطور مثال وقتی در شهر مسجدسلیمان با این همه پتانسیل اداری، نفت و... شش سال جشنواره فاخر «تئاتر بومی» به فراموشی سپرده شد از این حمایتها محروم بودیم. 

    

  وی افزود: به یاری خدا امسال به مدد برگزاری مجدد جشنواره« تئاتر بومی زاگرس»، پس از شش سال بتوان این حمایتها را جذب کرد و حتی در طول سال نیز برای تقویت گروههای نمایشی آن شهرستان هزینه کرد و مانند جشنواره کودک و نوجوان دزفول که از اهم موضوعات جشنوارهای است و پس از پنج سال وقفه سال گذشته برگزار شد، این جشنواره مهم و تاثیرگذار در باب شناخت بوم و فرهنگهای غنی استان نیز امسال به مدد انجمن مسجدسلیمان برگزار شود. 

    

  یاقوت پور در باب شفافسازی هزینههای برگزاری این جشنوارهها که دغدغه هنرمندان تئاتری است هم گفت: برای برگزاری اولین جشنواره تئاتر خیابانی «فانوس بندر» در بندرامام خمینی (ره) از طرف انجمن هیچ هزینهای صورت نگرفت و تمام هزینهها به مدد انجمن هنرهای نمایشی بندرامام خمینی (ره) از طرف شهرداری آن شهر تامین شد. 

    

  یاقوت پور ادامه داد: هزینه برگزاری اولین جشنواره نمایشنامهخوانی دفاع مقدس در بهبهان با پیگیری انجمن هنرهای نمایشی بهبهان به صورت کامل از ادارات شهرستان بهبهان تامین شد و در باب برگزاری اولین جشنواره فاخر و تاثیرگذار فجر استانی که پس از سالها مایه مباهات ما در سطح کشور شد و نام استان خوزستان در پوستر و کتابچه نهایی سی و پنجمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر درج شد و با سیاست انجمن استان برای اولین بار در کشور علاوه بر مرکز استان در هفت شهرستان استان نیز برگزار شد و منجر به امضای تفاهمنامه ساخت ده پلاتو نمایشی شد نیز باید بگویم که حتی یک ریال از منابع انجمن هنرهای نمایشی استان هزینه نشد و با درایت دبیر جشنواره و هیات رئیسه کوشای انجمن تمام هزینهها از شهرستانها و همچنین اداره کل هنرهای نمایشی کشور تامین شد و در خصوص پنجمین سوگواره تعزیه عاشورائیان دزفول نیز به همین منوال با رایزنی تمام هزینهها از منابع شهرستانی تامین شدند. 

    

  رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان اضافه کرد: بازهم به طور مثال برای کل هزینههای اولین سوگواره تعزیه شهید محراب در شوشتر فقط مبلغ سه میلیون از طرف انجمن استان هزینه شد که آن هم با نگاه ویژه ما بابت ورودی به گروههای نمایشی شرکتکننده که قطعا از بدنه خود تئاتریهای استان هستند پرداخت شد. 

    

  وی بیان کرد: با سیاستی که ما در انجمن استان در نظر گرفتهایم تمام هزینه صورت گرفته در همه جشنوارهها توسط انجمن استان فقط به ورودی و جوایزی تخصیص داده میشود که در نهایت به دست خود تئاتریهای استان خواهد رسید و تمام هزینههای لجستیکی اسکان و تغذیه و تبلیغات شهری و... از منابع دیگر ادارات شهرستانی تامین میشود که این موضوع باعث جلب مشارکت از سایر ارگانها خواهد شد . 

    

  یاقوتپور خاطرنشان کرد: قطعا هزینه صورت گرفته از منابع انجمن استان برای برگزاری یک رویداد و جشنواره در یک شهرستان که با دعوت از دستکم ده گروه نمایشی باعث طراوت و پویایی و وفاق تئاتریهای آن شهرستان میشود، باتوجه به تلاش جهت جلب مشارکت مالی از دیگر ارگانهای آن شهرستان، بسیار کمتر از هزینه پرداختی انجمن به گروه نمایش «راس صلاه ظهر» است که یازده میلیون تومان تاکنون به این گروه عزیز و فاخر و ارزشی پرداخت شده است.

   

  یاقوت پور افزود: اما از انجاییکه به حق به حسن صداقت اعضا شورای مشورتی تئاتر استان و هیات رئیسه محترم انجمن هنرهای نمایشی استان  ایمان دارم پیشنهاد می کنم که همانگونه که بابت برگزاری جشنواره استانی سال آینده که حدودا یازده ماه دیگر برگزار خواهد شد در شورای مشورتی تئاتر استان چندین جلسه است که به بحث و تبادل نظر نشسته ایم بابت برگزاری سایر جشنواره های استان و از آن جمله اولین جشنواره ملی تئاتر نفت که مقرر شده چهار ماه دیگر برگزار شود نیز در باب سیاست گذاری، میزان هزینه های برگزاری و مدیریت منابع و هزینه کرد و در کل سیاست گذاری های کلان آموزشی و همچنین امکان متنفع کردن کل شهرهای استان و تمرکز زدایی از تنها تنفیع هنرمندان کلان شهر اهواز از این جشنواره با توجه به هزینه های برگزاری این رخداد به تبادل اندیشه بنشینیم تا به مانند اولین  جشنواره تئاتر فجر استانی که هفت شهر استان از آن  بهره برداری آموزشی و اجرایی جستند از جشنواره ملی تئاتر نفت نیز کل استان بهره ببرند.

   

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان در پایان با ذکر اینکه نکته افزود: از مهر ماه تا اسفند و درشش ماهه آتی با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته سال نادر و پر تکاپو و تلاشی برای تئاتر استان خوزستان خواهیم داشت و شاهد برگزاری دوازده جشنواره ملی، منطقه ای و استانی از جمله سوگواره ملی تعزیه و آئین های عاشورائی در شوش، پانزدهمین جشنواره تئاتر عربی در دشت آزادگان، بیست و سومین جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ در اندیمشک، پنجمین سوگواره تعزیه عاشورائیان در دزفول، دومین جشنواره فجر استانی سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سوگواره عاشوراییان در چزابه ، دومین جشنواره تئاتر خیابانی فانوس بندر در بندر امام خمینی (ره)، یازدهمین جشنواره منطقه ای تئاتر کودک و نوجوان در دزفول،  جشنواره استانی تئاتر خیابانی باغملک، اولین جشنواره استانی استند آپ کمدی در شوشتر، هفتمین جشنواره منطقه ای تئاتر بومی زاگرس در مسجدسلیمان ، جشنواره تئاتر طنز در آغاجاری و اولین جشنواره ملی تئاتر نفت در اهواز، با رویکرد جلب مشارکت ادارات و ارگانهای  شهرستانی در کنار توجه ویژه به امر آموزش و تولید فاخر و اجرای عموم هستیم که قطعا پیگیری تک به تک این جشنواره ها در کل شهرهای استان و هماهنگی با ادارات شهرستانی جهت جلب مشارکت لجستیکی و مالی اهتمام ویژه ای از سوی اداره کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی استان می طلبد و اینکه بتوانیم هدف غایی انجمن هنرهای نمایشی استان را در امر آموزش و تولید فاخر و همچنین تعدد اجرای نمایش برای مخاطب و ترغیب مخاطبان به دیدن نمایش محقق کنیم. جا دارد که از تلاش دوستان هیات رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان،  مدیران کانونهای شش گانه انجمن، روسای دفاتر شهرستانهای استان و اعضا محترم شورای مشورتی تئاتر استان که بی مزد و بسیجی وار در راه تعالی این هنر قدسی می کوشند و همچنین جناب دکتر جوروند مدیر کل محترم فرهنگ وارشاد اسلامی استان و ناصر چنانی معاونت محترم هنری ایشان و روسای خدوم ادارات ارشاد شهرستانها که همدل انجمن های نمایشی هستند کمال تشکر و امتنان را داشته باشم.
  مطالب مرتبط

  پس از شش روز تلاش مستمر

آثار منتخب جهت حضور در سی امین جشنواره تئاتر استان خوزستان معرفی شدند
  پس از شش روز تلاش مستمر

  آثار منتخب جهت حضور در سی امین جشنواره تئاتر استان خوزستان معرفی شدند

  هیئت انتخاب سی امین جشنواره تئاتر استان خوزستان، پس از شش روز مستمر کاری و دیدن 19 نمایش پذیرفته شده در مرحله اول از شهرها و مناطق مختلف استان خوزستان، آثار منتخب خود را اعلام کرد.

  |

  پیام تسلیت انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان و شورای راهبردی تئاتر خوزستان در پی حادثه حمله تروریستی اهواز؛

با حملات تروریستی نمی توانند در جانِ ایران خوزستان جدایی ایجاد کنند
  پیام تسلیت انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان و شورای راهبردی تئاتر خوزستان در پی حادثه حمله تروریستی اهواز؛

  با حملات تروریستی نمی توانند در جانِ ایران خوزستان جدایی ایجاد کنند

  انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان و شورای راهبردی تئاتر خوزستان با ارسال پیام مشترکی حادثه حمله تروریستی به مردم بی گناه اهواز را تسلیت گفتند.

  |

  با حضور دبیر جشنواره و دبیر شورای راهبردی تئاتر خوزستان؛

نشست ستاد برگزاری سی امین جشنواره تئاتر استان خوزستان برگزار شد
  با حضور دبیر جشنواره و دبیر شورای راهبردی تئاتر خوزستان؛

  نشست ستاد برگزاری سی امین جشنواره تئاتر استان خوزستان برگزار شد

  نشست ستاد برگزاری سی امین جشنواره تئاتر استان خوزستان با حضور دبیر جشنواره، دبیر شورای راهبردی تئاتر خوزستان، هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان و اعضای ستاد برگزاری جشنواره در شهرستان ماهشهر برگزار شد.

  |

  محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

مشکلات خوزستان تولید تئاترهای امیدبخش و نشاط‌آفرین را ضروری کرده است
  محمد یاقوت پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

  مشکلات خوزستان تولید تئاترهای امیدبخش و نشاط‌آفرین را ضروری کرده است

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به انواع چالش‌هایی که در این استان از آب تا گرد و غبار وجود دارد، گفت: مردم خوزستان بر این باورند که روی ذخایر طلای سیاه نشسته‌اند اما هیچ حمایتی از خودشان نمی‌شود. مردم در سال‌های اخیر دچار سرخوردگی شده‌اند و در این منطقه نیازمند ...

  |

  با حضور حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و علی اکبر عبدالعلی زاده مدیر سایت ایران تئاتر؛

«نشست هم اندیشی تئاتر خوزستان» در پلاتو استاد لاریان اهواز برگزار شد
  با حضور حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و علی اکبر عبدالعلی زاده مدیر سایت ایران تئاتر؛

  «نشست هم اندیشی تئاتر خوزستان» در پلاتو استاد لاریان اهواز برگزار شد

  «نشست هم اندیشی تئاتر خوزستان» با حضور حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و علی اکبر عبدالعلی زاده مدیر پرتال و سردبیر ایران تئاتر و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان برگزار شد.

  |

  در سفر مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی به خوزستان صورت گرفت؛

دیدار مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری
  در سفر مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی به خوزستان صورت گرفت؛

  دیدار مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری

  در دیدار مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی با آیت الله سیدعلی شفیعی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری کاربردهای تبلیغی هنرهای نمایشی و اهمیت ارتباط محافل دینی و هنری در استان خوزستان بررسی شد.

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در حاشیه مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی تئاتر اهواز:

وظیفه ما توجه ویژه به اعتلای فرهنگی سرزمین مان است
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در حاشیه مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی تئاتر اهواز:

  وظیفه ما توجه ویژه به اعتلای فرهنگی سرزمین مان است

  رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در حاشیه مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی تئاتر اهواز ضمن اشاره به سطح بالای نمایش های اجرا شده توسط گروه های مختلف تئاتری در این جشنواره گفت: وظیفه ما توجه ویژه به اعتلای فرهنگی سرزمین مان است.

  |

  در نشست مشترک هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان و رئیس حوزه هنری خوزستان مطرح شد؛

برگزاری کارگاه های آموزشی، تبادل اجرایی و تولیدات مشترک انجمن هنرهای نمایشی و حوزه هنری استان خوزستان
  در نشست مشترک هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان و رئیس حوزه هنری خوزستان مطرح شد؛

  برگزاری کارگاه های آموزشی، تبادل اجرایی و تولیدات مشترک انجمن هنرهای نمایشی و حوزه هنری استان خوزستان

  نشست مشترک هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با رئیس حوزه هنری استان خوزستان و مدیر واحد تئاتر حوزه برگزار شد.

  |

  ساسان شکوریان نائب رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان خبر داد

انتصاب هیئت مدیره کانون های تخصصی تئاتر استان و شورای سیاست گذاری تئاتر کلانشهر اهواز
  ساسان شکوریان نائب رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان خبر داد

  انتصاب هیئت مدیره کانون های تخصصی تئاتر استان و شورای سیاست گذاری تئاتر کلانشهر اهواز

  هیئت مدیره شش کانون تخصصی تئاتر استان خوزستان و شورای سیاست گذاری تئاتر کلانشهر اهواز منصوب و آغاز به کار نمودند.

  |

  نظرات کاربران